České pravicové strany utrpeli v senátnych a krajských voľbách absolútnu porážkuV Grécku sa uskutočnil generálny štrajk proti poklesu reálnych miezd a privatizácii štátnych spoločnostíOtec perestrojky Michail Gorbačov potvrdil plány založiť v Rusku demokratickú stranu
Hrozby a nie dohody
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví opäť zamietol žiadosť SPP o zvýšenie cien plynu pre domácnosti. Plynári požadovali zdvihnúť ceny od 3. novembra pre neustály nárast cien zemného plynu, ktorý kupujú od ruskej spoločnosti Gazprom. Tak ako pri predchádzajúcich pokusoch plynárov o zvýšenie ceny aj teraz nahnevali premiéra Roberta Fica. Tvrdí, že majitelia SPP sú nenásytní, bažia iba po zisku a neberú ohľad na občanov, ktorí ďalšie zvyšovanie plynu už neutiahnu. Zahraničným akcionárom SPP pohrozil, že ak prídu s ďalším návrhom na zvýšenie cien plynu pre domácnosti, vláda navrhne schváliť zákon, ktorým sa predstaviteľom štátu v Predstavenstve SPP dá právo veta v prípade cenových návrhov. Plynári vo svojom tlačovom vyhlásení kontrujú, že im nejde iba o zisk, hoci naň majú právo. Uvádzajú, že sa už dobrovoľne vzdali približne sto miliónov slovenských korún tým, že poskytli zvýhodnenú sadzbu plynu pre seniorov. Okrem toho plynári tvrdia, že ceny zemného plynu pre domácnosti patria k najnižším v celej Európskej únii.
V tomto spore o cenu plynu tu na jednej strane máme snahu štátu ako väčšinového vlastníka SPP o zvýšenie svojej moci v strategickom podniku. Na druhej strane záujmy súkromných investorov, ktorí nechcú mať v podnikaní stratu. Férové od štátu by bolo priznať, že na ziskoch plynární sa podieľa aj on a dohodnúť sa so zahraničnými spoluvlastníkmi na spoločnom dotovaní cien plynu alebo na jeho regulovanom zvýšení. Namiesto toho premiér nahlas hovorí o spätnom odkúpení podniku, ktorý je len málo reálny. Ale na voličov to zaberá.