Keď bolo dobre, boli ospevovaní, cenení, majetní. Až kríza odhalila ich slabiny – lajdáckosť, nezodpovednosť, rozhadzovačnosť. Zo skôr vymenovaných vlastností im zostal len majetok. Akí sú manažéri, ktorí sa pričinili o súčasnú krízu? Profit vybral štyri príklady.
Príčiny, prečo sa svet ocitol v ekonomickej kríze, sú takmer zrejmé. Hypotéky a úvery poskytované Američanom, ktorí ich nedokázali splácať, či zlý dohľad regulačných orgánov v rámci finančného trhu. Menej sa však hovorí o ľuďoch, ktorí krízu spôsobili. Dá sa to? Ukázať prstom na konkrétneho vinníka nie. Ukázať prstom na konkrétnu organizáciu alebo regulačný orgán tiež nie. Vymenovať zopár vinníkov – to už pôjde. Profit sa pozrel na príbehy niektorých manažérov, ktorí v ostatných desiatich až dvadsiatich rokoch šéfovali spoločnostiam v prvej línii skrachovaných alebo americkou vládou zachránených inštitúcií. Mali problémy už v minulosti? Ako získali moc a majetok a prečo sa ich firmy ocitli v problémoch?
Karty a golf. James Cayne patril ešte pred dvoma rokmi medzi rešpektovaných odborníkov na investície. Jeho firma Bear Stearns, kde okrem stoličky výkonného riaditeľa a predsedu predstavenstva vlastnil aj päť percent akcií (patril medzi najväčších vlastníkov), zarábala stovky miliónov dolárov a vedela sa šikovne pohybovať na finančných trhoch. J. Cayne nedoštudoval vysokú školu a do Bear Stearns sa dostal vďaka schopnostiam a bridžu. Kartovej hre, pri ktorej sa zoznámil s Alanom Greenbergom z top manažmentu firmy. James sa z pozície makléra prepracúval rôznymi manažérskymi postami až na najvyššie stoličky.