Hry s kvapalným drevom
Nemeckí vedci a technici vyvinuli unikátny bioplast na základe odpadu z drevnej suroviny, ideálny napríklad na výrobu hračiek. Tím Emilie Reginy Inoneovej-Kauffmannovej z Fraunhoferovho ústavu pre chemickú technológiu v Pfinztale (Fraunhoferova spoločnosť je jedna z nemeckých sietí výskumných ústavov) sa už dlhšie zamýšľal nad hračkami. Tie musia spájať mechanickú odolnosť so zdravotnou neškodnosťou. Nepáčil sa im trend vyrábať – najmä pre prvé kritérium – hračky pre malé deti z plastu, materiálu, ktorého základom je ropa. Členmi tímu boli aj pracovníci firmy Tecnaro, jednej z fraunhoferovských komerčných odnoží.
Kedysi sa väčšina hračiek pre menšie deti robila z dreva. Lenže boli ťažšie, trieštili sa a lámali. Proti dažďu a vzdušnej vlhkosti (deti ich zabúdali cez noc vonku), kúpaniu a „prieskumu“ detskými zúbkami a vôbec ústami sa museli chrániť nátermi a lakmi, ktoré vždy neladili s prísnymi zdravotníckymi zásadami. Krátkodobo bezpečné látky ešte nemusia byť bezpečné dlhodobo.
Riešením je bioplast Arboform. Nevyžaduje ani kvapku ropy, stopercentne sa vyrába z obnoviteľných surovín. V celulózkach sa drevo delí na tri zložky: lignín, celulózu a hemicelulózu. Lignín na výrobu papiera netreba, a tak je odpadom. Pracovníci Tecnaro premiešali lignín s prírodnými vláknami z dreva, konope alebo ľanu a s voskom. Získali plastický granulát, ktorý možno taviť a liať do foriem. Už sa z neho vyrábajú automobilové súčiastky a urny. Keďže sa však lignín v celulózkach odlučuje sírou, na hračky sa nehodil kvôli toxicite i zápachu. Vývojári Tecnaro však teraz znížili obsah síry v Arboforme na desatinu. V spolupráci s firmou Schleich vyrobili na ukážku figúrky s vianočnou tematikou – scénu klaňania Troch kráľov Jezuliatku. Podľa riaditeľa Tecnaro Helmuta Nägeleho plánujú ďalšie hračky. Technicky je to náročné, lignín bez síry rozpúšťa voda. Špeciálnymi zdravotne neškodnými aditívami to napravili. Materiál je skvele recyklovateľný. Overili to desaťnásobným rozdrvením a spätným zliatím. Vlastnosti nízkosírového bioplastu Arboformu, „kvapalného dreva“, sa tým nijako nezmenili.