Deflácia zažehnaná
Európou sa prehnal letmý strach z deflácie. Ak by sa krajiny eurozóny začali obracať vo vývoji, znamenalo by to pokles cien tovarov a silnejší peniaz pre ľudí. Čo je teda na deflácii zlé? To, že ekonomiky sú závislé od firiem. Tie by s lacnejšími výrobkami boli nútené prepúšťať, vzrástla by nezamestnanosť a rast krajiny by sa zastavil. Prvé poplašné správy začal hasiť komisár Európskej únie pre hospodárstvo Joaquín Almunia. „Niektorí ľudia o deflácii často hovoria. Nemyslím si však, že tento fenomén eurozóne reálne hrozí,“ odkazuje Európanom.
Podľa neho hrá zóna jednotnej meny podľa pravidiel, ktoré sú iné ako v ostatných krajinách. „Má pracovný trh, ktorý je organizovaný tak, že je mimoriadne zložité, aby sa ekonomika prehupla do deflácie,“ tvrdí J. Almunia. S deflačným scenárom totiž minulý týždeň prišiel slovinský minister financií Franci Križanič. Inflácia, teda rast cien a s tým aj vývoj ekonomiky spomalil z 4,8 na 2,9 percenta. Podľa F. Križaniča ide o deflačnú krízu, ktorá predchádza stratám pracovných miest. Slovenských firiem sa zatiaľ tieto predpovede netýkajú. Ich hospodárenie, najmä automobiliek, závisí viac od dopytu ako výšky cien. Slovensko si stále drží vysoký rating, o príchod nových firiem sa tak nemusí báť, keďže deflácia sa prejavuje aj menším počtom nových investícií či ničením hodnoty aktív. S poklesom cien síce rastie hodnota koruny alebo eura, klesá však aktivita firiem. Podľa J. Almuniu všetky obavy a rastúci strach má zahnať injekcia dvesto miliárd eur (6,03 bilióna korún) na podporu ekonomiky eurozóny.
Vlastník Chrysleru spoločnosť Cerberus Capital Management je pred krachom. Akcie automobilky dnes majú nulovú hodnotuPredajca luxusných šperkov Tiffany znížil svoj tohtoročný ziskZhruba štvrtina európskych bankárov ostane tento rok bez odmien