„Nekončiaca“ špirála úverov sa začína až vtedy, keď si ľudia začnú požičiavať na to, aby zaplatili staré dlhy
Kreditná karta je výborná vec. Pred jej vynájdením sa ľudia zadlžovali ponižujúco, museli o peniaze požiadať, vysvetľovať, na čo ich potrebujú a ako ich vrátia. Dnes to všetko vybaví kúsok plastu, stačí urobiť „šmyk, šmyk“ a z obyčajného občana je dlžník. Nezmenilo sa len to, že veritelia sú rovnako neústupčiví a peniaze chcú späť.
Nie je to tak dávno, čo svet šetril aj na nové kapce. Hovorilo sa, že „babka k babce...“ a našinec mal na nové „filcové“ baganče. Dnes si ich kúpi na úver. Na pôžičku kúpi tehly, televízor, kolieskové korčule, hocičo, najmä však veci, ktoré vôbec nepotrebuje. Radosť prenáramnú vystrieda hlavybolenie v okamihu, keď príde prvá upomienka o zmeškanej splátke.
V prvom vlaňajšom polroku poskytli banky na Slovensku obyvateľom úvery za 310 miliárd korún (10,29 mld. eur), čo bolo o tretinu viac ako v predchádzajúcom roku. Väčšinu požičaných peňazí, zhruba 210 miliárd korún (6,97 mld. eur), použili ľudia na financovanie bývania, zvyšok tvorili spotrebné úvery.