Kríza pripraví o prácu Slovákov v cudzine, mnohí sa budú musieť vrátiť
Boris Katuščák: Stretávame sa s rastúcim počtom klientov, ktorí majú záujem o návrat na Slovensko
Ľuboš Sirota: Čísla, ktoré uvádzajú oficiálni štátni predstavitelia o počte pracovných miest, zďaleka nie sú pravdivé
Boris Jáger: Rozdiel 25-tisíc? Je to to isté, vyrovnajú to náklady
Rastúca životná úroveň, pokles libry a iných mien oproti korune a lepšie pracovné príležitosti, ktoré sa na Slovensku otvárajú už niekoľko rokov, načrtávajú potenciál návratu Slovákov z pracovných skusov v zahraničí. Od konca minulého roka sa k nim pridal ďalší faktor, ktorý priláka ľudí späť na rodnú hrudu: finančná kríza. Bude kam umiestniť navrátilcov?
Boris Jáger sa z Británie vrátil po troch rokoch. Pracoval ako strojný operátor, no pri redukcii zamestnancov prišiel o prácu. Či zostane, sa rozhodoval na základe toho, kde si skôr nájde nový džob. Keďže prvá ponuka prišla zo Slovenska, vrátil sa domov. Vo fabrike zarábal zhruba 45-tisíc korún (1 500 eur). Ak by mal doma príjem 20-tisíc (664 eur), situáciu by považoval za porovnateľnú. „Príde mi to viac-menej podobné. Rozdiel tvoria náklady.“
Čoraz ťažšie je nájsť si prácu, je slabšie platená a horšia. Také sú hlasy posledných mesiacov z Veľkej Británie. Najpesimistickejšie odhady počtu pracovných miest, ktoré v tomto roku v ostrovnej krajine zaniknú, sa šplhajú až k číslu šesťstotisíc. Po Česku naša najobľúbenejšia pracovná destinácia čelí najväčšiemu poklesu HDP od roku 1990 a smeruje do recesie. V októbri pritom počet nezamestnaných v kráľovstve prekročil psychologickú hranicu jeden milión.