Film: Tango s komármi
Na konci padne zaucho. Jedno. Je to určite príliš málo na to, že má ísť o vyústenie dvadsaťročného príbehu odlúčenia, emigrácie a zatajeného otcovstva. Toto banálne finále však nakoniec neprekvapí. Je logickým zavŕšením filmu, ktorý si svoju latku z nepochopiteľných príčin nasadil veľmi nízko. Režisér a scenárista Miloslav Luther rozohráva príbeh dvoch emigrantov, ktorí sa po rokoch vracajú na Slovensko. Motív, ktorý mal potenciál rozvíriť emócie v prvých porevolučných rokoch, dnes už len mechanicky dobieha zameškané. Horšie však je, že obraz návratu je vyplnený bezduchým a plochým príbehom manželského rozvodu, ktorý sa navyše triešti v zbytočných bočných dejových líniách. Hlavný očakávaný tromf snímky – herecký pingpong Adyho Hajdu a Romana Luknára – funguje tiež nanajvýš spolovice. Priam fyzicky cítiť, ako oboch protagonistov zviera kŕčový scenár, vkladá im do úst neprirodzené frázy a brzdí ich v rozpútaní hereckého koncertu. Úplne úbohé sú vedľajšie postavy (ukrajinský zbeh Feďka či „umelec“ Dan) s ich chceným či nechceným neherectvom a trápnymi cvičeniami z angličtiny. Jedinou diváckou záchranou sa preto javí čítanie medzi riadkami a uchopenie Tanga s komármi po svojom. Napríklad ako správu o dvoch skutočných hercoch v strednom veku, ktorí na plátne nenápadne riešia svoju vlastnú minulosť, svoje prepité pečene a búrlivú mladosť. Ale to je vlastne námet na úplne iný film.(pg)
Hodokvas sa v tomto roku neuskutoční pre pretrvávajúce finančné problémy Najviac nominácií na hudobné ceny Brit Awards majú kapela Coldplay a speváčka Duffy so štyrmi nomináciami V Hnúšti vystúpi 30. mája nemecká skupina Alphaville
Z police
Spomienka na Véčko
Každá generácia zvyčajne má svoje kultové miesta, kam sa chodí stretávať, ukazovať či zabávať. Jednou z najväčších takýchto legiend bol v šesťdesiatych rokoch populárny V klub na námestí SNP – známy ako Véčko. O rekapituláciu a pripomenutie si tohto priestoru, jeho ľudí a genia loci sa pokúša nová fotografická publikácia fotografa Petra Procházku V klub.