Dôsledky finančnej krízy sa naplno prejavili aj v podielových fondoch, ktoré investori považovali za istotu
Jozef H. prišiel pre finančnú krízu zhruba o tristotisíc korún. Útechou nie je ani to, že po novom je strata „len“ desaťtisíc eur, ba ani upokojovanie odborníkov, že o peniaze by prišiel len vtedy, ak by peniaze z podielových fondov vyberal teraz. To by bolo najhoršie možné riešenie. Strata alebo zisk sú reálne až pri výbere peňazí. Inak je to iba informácia o momentálnej hodnote investície. Platí staré a osvedčené: vydržať. Zlé časy raz pominú. Jozef H. sa teraz spolieha na to, že to bude skôr ako neskoro.
Horší rok podielové fondy ešte nezažili. Vlani prvý raz investori z fondov viac peňazí vybrali, ako do nich vložili. Kým vlaňajší rok začínali fondy s majetkom 159,4 miliardy korún, na konci roka bolo v podielových fondoch len 112,8 miliardy korún. Dôvodom, prečo ľudia začali vo veľkom vyberať, je finančná kríza, ktorá zapríčinila rapídny prepad výnosov v podielových fondoch. Dokonca aj tie, ktoré za ostatné roky zarobili až desiatky percent, v minulom roku prerobili. V súčasnosti viaceré hlásia, že za posledný rok znehodnotili peniaze investorov aj o viac ako 50 percent.
Krízu si neodniesli len rizikové akciové fondy, ale aj najbezpečnejšie peňažné. Minulý rok skončilo so stratou 17 z nich. Zisk pritom prinieslo len 14 fondov a len dva zarobili viac ako štyri percentá. Najlepšie si viedli minulý rok dlhopisové fondy. V strate ich skončilo 35, naopak zisk prinieslo 42. O menej ako desať percent znehodnotilo peniaze investorov 16 fondov a desať fondov stratilo viac ako 20 percent. Najhoršie skončili akciové fondy. Zisk priniesol len jediný, všetky ostatné stratili viac ako 17 percent zo svojej hodnoty. Štyri fondy prišli o viac ako 70 percent a ďalších 45 fondov stratilo viac ako 50 percent. Investor, ktorý začiatkom minulého roka investoval do najviac stratového fondu stotisíc korún, na konci roka mal len 26-tisíc.