Za pôvodne americkú krízu rok od jej začiatku najviac platia Rusi a Indovia
Len zlomok ľudí vie, aké je to mať na konte miliardy. Rovnako len zlomok ľudí pozná pocit, aké je to každý deň prísť o desiatky miliónov. Kríza obrala všetkých, ktorých podnikanie stálo na vode a ktorých akcie klesali oproti výške ich úverov. Dno pre najbohatších nebolo nikdy tak blízko.
Pred dvoma rokmi bol Sheldon Adelson v oblakoch. Doslova. Jeho najnovšie kasína na čínskom ostrove Macao vytŕčali z horizontu ako jeho majetok. Syn bostonského taxikára, ktorý je v Spojených štátoch krstným otcom lasvegaských kasín, mal vtedy 28 miliárd dolárov. Pre magnáta s hazardom sa v čase úverového boomu a bezodného rozhadzovania Američanov nezdalo byť nič nemožné.
HAZARD UŽ NEVYNÁŠA. Akcie Sheldona vzrástli aj vďaka novým projektom v Číne na 144 dolárov, čo mu pridalo na účet ďalších desať miliárd dolárov. Sedemdesiatpäťročný podnikateľ zarábal denne dvadsať miliónov dolárov. Potom sa rozpadla ekonomika a dovtedy rozdielny príbeh hŕstky Američanov, Európanov, Arabov či Rusov sa zjednotil. Všetci začali prerábať nevídaným tempom. Prieskumy sa predbiehali v najpikantnejších prepočtoch, a tak napríklad Warren Buffett každú sekundu prichádzal o šesťsto dolárov. Akcie Sheldonovej firmy Las Vegas Sands klesli o 95 percent, čo tohto boháča stálo 24 miliárd dolárov. Zo začiatku to vyzeralo, že čínsky projekt zachráni americký pád. Kríza však pomaly dosadá aj na Ďaleký východ a ostrovné kasína v Macau nezarábajú podľa odhadov.