Tanier s parohami
Naši pradedovia ešte nepoznali morku, ale svoj zemiakovo-múčny stôl si pytliacky spestrovali mäsom z medveďa, diviaka, srnca, dropa, ježa, vydry alebo čajky. Jedlá zo zveriny sa teda právom považujú za tunajšiu národnú kuchyňu.
Každý guláš iná vôňa, každý rezeň iná chuť. Nielen vďaka rozličnému živočíšnemu druhu, veku a pohlaviu zveri, ale aj pre rôznorodosť potravy, akou sa živila. Gurmán vie, že iné trávy, plody, ovocie a ostatné zložky potravy vplývajú na zvláštnu pikantnosť a korenistosť tohto mäsa a dá sa to využiť pre originalitu parohatého, pernatého, srstnatého alebo čierneho taniera. A zverina zo Slovenska má ešte jednu prednosť. Vďaka lovu z voľnej prírody jej aj bez papierov môžeme určite prisúdiť predponu bio.
Keď chceme zahraničnému hosťovi predstaviť chuť Slovenska a ponúknuť mu čosi iné, spravidla siahneme práve po receptoch z diviny: srnčí chrbát so šípkovou omáčkou, diviačí steak s dubákovo-jarabinovým čatní alebo zajačí vínový guláš uprednostnia aj pred obľúbenými stálicami alebo najexotickejšími novinkami zážitkovej gastronómie.