Diódové svetlo na uliciach
Diódové žiarovky LED už nie sú len farebné svietiace čačky, ale úspešne prenikajú aj do sfér, kde môžu naplno ukázať svoje prednosti – úsporu okolo 50 percent elektriny a vyššiu životnosť v porovnaní so sodíkovými či halogenidovými výbojkami. V roku 2007 otestovalo americké mesto Ann Arbor, ležiace západne od Detroitu, projekt diódového osvetlenia svojho centra. Keďže skúsenosti boli nad očakávania, radnica sa rozhodla rozšíriť projekt na celé mesto. Starosta John Hieftje tvrdí, že nová technológia ušetrí ročne stotisíc dolárov a investícia sa im vráti za štyri roky. Po ukončení projektu bude Ann Arbor prvým americkým mestom s kompletným LED osvetlením. Každá LED lampa má spotrebu 56 W (sodíková výbojka 120 W) a projektovanú životnosť desať rokov (výbojka dva). Nové žiarovky premenia na svetlo až 90 percent elektrickej energie. To je úctyhodné číslo, veď pouličné lampy len v Európe spotrebujú ročne dva bilióny kilowatthodín, čo je desatina všetkej elektriny na starom kontinente. LED navyše neobsahujú olovo ani ortuť a možno ich po dosiahnutí hranice životnosti ekologicky recyklovať. Diódové osvetlenie plánuje tiež mesto Raleigh (Severná Karolína) a dokonca Toronto (Kanada). V tomto roku ich otestuje aj New York a ak všetko dobre skončí, nasadia LED do všetkých súčasných tristotisíc pouličných lámp. Po Američanoch vyvinuli diódovú pouličnú lampu aj v Nemecku – prototypy spotrebujú o 57 percent menej energie v porovnaní so sodíkovými výbojkami a možno plynule tlmiť ich svietivosť.
Google: svet novými očami
Kto zájde na stránku Google Earth a stiahne si verziu Earth 5.0, čaká ho milé prekvapenie. Verejne dostupná internetová služba rozšírila svoju mapu sveta o zábery spod hladiny oceánov. Prostredníctvom Google Ocean možno preskúmať oceánske dno v 3D zobrazení – navštíviť najhlbšie miesto oceánu Mariánsku priekopu, vraky lodí, surfistické strediská, ako aj získať informácie o pozorovaniach oceánov, klimatických zmenách a ohrozených druhoch. Pod vodou je približne 70 percent zemskej plochy a v moriach i oceánoch žije takmer 80 percent živočíchov a rastlín. Nové funkcie vytvoril Google v spolupráci s oceánografkou Sylviou Earleovou a viac ako 25 ochrancami oceánov a vedcov. „Neviem si predstaviť efektívnejšiu cestu, ako inšpirovať povedomie a starostlivosť o modré srdce planéty. Po prvý raz môže každý – od zvedavého dieťaťa až po skutočných vedcov – vidieť svet, celý svet novými očami,“ povedala o novej službe S. Earleová.
Veľké novinky pribudli aj na 3D mape Marsu. Tento unikátny virtuálny glóbus zobrazuje pozorovania všetkých amerických a európskych sond, ktoré fotografovali a skúmali povrch červenej planéty. Na druhej strane trochu stagnuje stránka Google Moon. Stále však platí ponuka tridsať miliónov dolárov, ktorými Google sponzoruje súťaž Lunar X Prize. Dve tretiny tejto sumy získa tím, ktorý za súkromné peniaze dokáže vyslať na Mesiac robotické vozidlo, prejsť s ním aspoň pol kilometra a poslať na Zem videozáznam. To všetko treba zvládnuť do konca roka 2012. Ďalších päť miliónov je vyčlenených pre tím na druhom mieste a bonus v rovnakej sume získa ten, kto nájde pozostatky po pristátí misií Apollo. Do súťaže sa zatiaľ prihlásilo osemnásť tímov z celého sveta.