Toyota dala svetu spoľahlivé autá, nový pohľad na výrobu a vymyslela filozofiu „just-in-time“
Toyota prelomila dominanciu amerického koncernu General Motors. Paradoxne, stalo sa to v čase, keď sa automobilky strachujú viac o prežitie ako o prvenstvá v rebríčkoch. Po vyše sedemdesiatich rokoch predal japonský koncern, ktorý má od polovice januára nového šéfa, viac áut ako Američania.
Vlani poslala Toyota na trh takmer deväť miliónov áut, čo je o vyše šesťstotisíc viac ako americký General Motors. Toto prvenstvo má trocha trpkú príchuť. Toyota vykáže v tomto hospodárskom roku, ktorý sa končí v marci 2009, po prvý raz vo svojej histórii stratu. Podľa agentúry Reuters je dôvodom vytrvalý pokles predaja áut a rast hodnoty jenu. Automobilka odhaduje prevádzkovú stratu na 150 miliárd jenov. Vlani dosiahla Toyota rekordný prevádzkový zisk 2,27 bilióna jenov, v tomto roku zarobí koncern sotva 50 miliárd jenov. Stačil rok, aby sa ukázalo, že všetko je relatívne. Svetová jednotka má dnes horšie výsledky, ako mala vlani dvojka.
Post svetového lídra si v Toyote nijako osobitne neužívajú. Manažéri spoločnosti v rozhovoroch pre svetové médiá opakovane tvrdia, že to nebola priorita. Dôležité sú výsledky a zdravie firmy. „Aj keď budeme jednotkou, môže to byť len na chvíľu. Musíme naďalej tvrdo pracovať,“ citovala agentúra AP Šoičira Tojodu, bývalého prezidenta spoločnosti. Niektorí analytici interpretujú triezvosť hodnotení ako obavu z reakcie USA. Jednoducho nechcú, aby sa opakovala situácia z konca minulého storočia, keď vznikol veľký odpor Američanov k japonským autám, len preto, že prevládol názor, podľa ktorého Japonci berú prácu Američanom.