Nikdy by som zo špekulatívnych dôvodov nevstupoval do podnikania v niečom, čo nemilujem
Mojím jediným limitom je kvantitatívne obmedzenie času, ale inak v mojom živote nič neostalo nenaplnené
Bernd Lötsch nás víta v zablatených zelených gumákoch a vedie nás cez dvor do experimentálneho ekologického domu v dunajských lužných lesoch. Sme zaliati prvým jarným slnečným svetlom. Na otázku „Ako sa máte?“ Bernd podvedome rukou pohladká svoj ďalekohľad, ktorý nosí okolo krku a lakonicky sa pousmeje: „Nemôžem sa sťažovať.“
Ekologický dom pôsobí navonok nenápadne. V rakúskej podunajskej obci Petronell-Carnuntum ho spoznáte podľa žltej omietky a tradičnej panónskej architektúry. Vonkajšie steny má obložené korkom, ktorý drží teplo, a vnútorné lemujú pohyblivé drevené trámy. Arkády na priečelí obydlia smerujú na juh a nie sú len estetickým oživením átria. Ako hovorí náš sprievodca a generálny riaditeľ Prírodovedného múzea vo Viedni Bernd Lötsch, arkády zabraňujú, aby neželané horúce lúče slnka dopadali do interiéru.
ANI KVAPKA NAZMAR. V dome nevyjde nazmar ani kvapka pitnej vody. „Na zavlažovanie záhrady či splachovanie používame úžitkovú dažďovú vodu, ktorá sa recykluje,“ dopĺňa B. Lötsch. Na streche sú solárne kolektory, slnko vďaka ním vyhrieva denne päťsto litrov vody a zásobuje dom troma tisíckami litrov vlažnej vody. Kým dospelí najradšej sedia pri čaji z indickej oblasti Darjeeling na priečelí domu, prípadne trávia chvíle príjemnými rozhovormi v útulných izbách a spoločnej kuchynke, deti sa hrávajú v záhrade alebo skúmajú život zvierat v pivničných akváriách.