Americkí neurológovia sledovali aktivitu špecifických mozgových centier a ich sieťových prepojení. Funkčná magnetická rezonancia poodkryla súvislosti troch principiálnych psychologických zložiek náboženskej viery s mozgovou činnosťou.
Francúzsky spisovateľ Jean Bruller Vercors (1902 – 1991) vyzdvihol v románe Les Animaux dénaturés (Neprirodzené zvieratá) náboženskú vieru ako unikátne kritérium pre definovanie človeka. Naozaj, náboženstvo je aj z pohľadu modernej vedy jedným z mála výsostne ľudských fenoménov. Rozšírilo sa vo všetkých známych kultúrach a počas celej známej histórie. Žiadne pokusy nepotvrdili výskyt rituálov podobných náboženstvu v ríši zvierat. Hoci na čosi podobné predsa len poukazuje určité správanie napríklad slonov a vlkov.
Skúmať sa to dá. Biologický základ náboženstva sa teší pozornosti vedcov už dávnejšie. Búrlivo o ňom diskutujú antropológovia, genetici, evolucionisti – z nich osobitne evoluční psychológovia, dokonca kozmológovia. Šesťčlenný tím Jordana Grafmana z Národných ústavov zdravia v americkom Bethesde pri svojom najnovšom výskume vyšiel z premisy, že bez ohľadu na existenciu Boha reálne existuje náboženská viera ľudí a ako taká sa dá skúmať. Preto sa s pomocou funkčnej magnetickej rezonancie (fMRI) pokúsili lokalizovať jej poznávacie a neurálne základy v mozgu (neurálny znamená týkajúci sa nervovej sústavy – telových nervov či mozgu). Napísali o tom v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.