S krízou menej čokolády
Producenti čokolády sú nováčikmi vo víre krízy. Nepokoje na finančných trhoch totiž dostihli aj doteraz neohrozené sladké produkty. Podľa viacerých, najmä švajčiarskych potravinárskych firiem sú posledné mesiace najhorším obdobím za ostatných desať rokov. „Od tohto času máme byť svedkami poklesu spotreby čokolády, a to z pohľadu objemu, ako aj hodnoty,” tvrdí analytička investičného fondu Vontobel Claudia Lentzová. Ostrejšie kontúry, ktoré kríza postupom roka získava, tak dnes potvrdzuje aj cukrovinkársky priemysel, ktorý dodnes trpel problémami na finančných trhoch najmenej. Podľa C. Lentzovej čokoláda tradične patrila medzi produkty, ktoré v minulosti akékoľvek krízy na rozdiel od iných výrobkov prekonávali bez problémov. Situácia sa však obracia v celej Európe a trh sa pre silnejúcu konkurenciu začína zužovať. Na znižovanie nákladov a rapídne nižší dopyt doplatil najnovšie aj sektor prémiovej čokolády, ktorý si udržiaval po minulé roky vysoký objem predaja a tržieb vďaka propagovaným zdravým účinkom tmavej čokolády. Spotrebiteľov stráca pre nedostatok financií. Ak sa zákazníci dnes rozhodnú, že si kúpia čokoládu, vyberú si radšej lacnejšiu, bez ohľadu na jej kvalitu. Podľa analytikov tak lepšie zo situácie môžu vykľučkovať cukrovinkárske firmy ako Cadbury, Hershey či Nestlé, ktoré sa nesústredia len na prémiovú čokoládu. Naopak, kríza najbližšie zrejme šliapne na švajčiarsky Lindt. Spoločnosť oznámila, že musela zatvoriť svoje obchody v amerických obchodných centrách. Analytik James Amoroso predpokladá postupom roka opäť záujem a väčšie výdavky.
Indická automobilka Tata Motors zažíva boom. Spôsobil ho záujem o najlacnejšie auto sveta NanoBT Group, nedávny British Telecom, plánuje prepustiť ďalších desaťtisíc zamestnancovMiliardár George Soros kritizuje pomoc americkým bankám a predpovedá ich prepad
IT biznis
Slnko nad IBM sa zatiahlo
Najväčšia akvizícia vo svete technologického biznisu sa neuskutoční. Americký koncern IBM stiahol svoju ponuku na kúpu konkurenčnej firmy Sun Microsystems za sedem miliárd dolárov. Vyhliadky na dohodu, ktorá by spôsobila zemetrasenie v počítačovom priemysle, tak padli. Sun Microsystems si za zmarený obchod môže sám. Vedenie spoločnosti ponuku odmietlo, hoci rokovania o prevzatí boli už vo finále. Podľa agentúry AP, ktorá sa odvoláva na dva nemenované zdroje, IBM svoju ponuku stiahla po tom, ako jej Sun zrušil postavenie prednostného partnera. Agentúra Reuters, naopak, ako dôvod uvádza, že firme Sun Microsystems sa nepáčila ponuka IBM na odkúpenie akcií za 9,40 dolára za kus. V oboch prípadoch z obchodu roka odchádza porazený koncern Sun. Kolaps vyjednávania mal negatívny dosah na hodnotu jeho akcií, ktoré padli až o 27 percent. Vedenie IBM sa netají, že táto akvizícia by firme prospela v konkurenčnom boji s Hewlett--Packardom. Mat však IBM nehrozí. Vďaka operáciám v oblasti služieb odoláva hospodárskej kríze lepšie ako Sun Microsystems. Ten sa pokúša o zníženie straty 209 miliónov dolárov.