Cestovný ruch v Salzburgu je o marketingu a rýchlych službách, priemerný turista má na mesto necelé dva dni
Usmievavý Japonec sotva pozná ťažko vysloviteľné meno Wolf Dietrich von Raitenau. Pamätá si však názov Schloss Mirabell. Tam po jeho boku vysloví svoje áno krehká žienka z krajiny vychádzajúceho slnka. Pretože svadba v krásnom romantickom Salzburgu je pre Japoncov hitom.
Vzámku Mirabell sa nežení a nevydáva iba Salzburg, ale každý, kto chce niečo extra. Aj celé Rakúsko, pol Európy, aj Japonci i Číňania čakajú na poradie do zámku, ktorý dal postaviť Wolf Dietrich von Raitenau. Každý sprievodca každej skupine v každom jazyku pripomína, že tento vzdelaný muž bol vplyvným salzburským kniežaťom aj arcibiskupom, po manželke vzdialeným príbuzným pápeža Pia IV. Na prelome šestnásteho a sedemnásteho storočia dal zrušiť, „narovnať“ a rozšíriť krivolaké uličky a viacerými nádhernými palácmi i dvoma desiatkami chrámov a založil súčasný pôdorys centra tohto barokového Ríma severu. Dielo, ktoré začal, je v Zozname svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO a čitatelia prestížneho amerického časopisu Condé Nast Traveller ho po Florencii a Ríme zaradili spolu s Benátkami na tretiu priečku najkrajších európskych miest.
Arcibiskup, deti, marketing. More faktov, názvov a mien turistovi rýchle vyšumí z hlavy, ale story okolo zámku Miabell, ktorý sa volal pôvodne Altenau, si iste zapamätá. Arcibiskup ho dal totiž postaviť pre krásnu kupeckú dcéru Salome Altovú, ktorá bola dvadsaťdva rokov jeho milenkou a povila mu pätnásť dietok. Arcibiskup chcel vzťah legalizovať, ale z Vatikánu dišpenz na svadbu nedostal, hoci protekciu mu robil aj strýko kardinál.