„Keď mi bolo zima, zobral som si zápalky zo vzduchu, “hovorí čínsky šaman a liečiteľ a nikto nevie, či to myslí vážne, alebo si z nás strieľa
Keď sa čínsky programátor rozhodne zmeniť povolanie a liečiť ľudí, vzniká predpoklad pre inšpiratívny životný príbeh. Nuž čo, Sü Ming-tchang pochádza zo šamanskej rodiny a navyše jeho otec je chirurg. V jeho životnej púti však zohrali dôležitú úlohu aj americký Kongres, nevyliečiteľné choroby, starý matematik či pohybovanie predmetmi silou vôle.
Tradičná čínska medicína má okrem známych častí, ako sú fytoterapia (bylinky) a akupunktúra, aj smer, ktorý laikom veľa nehovorí – čchi-kung. Na jednej strane ide o formu pomalých pohybov – cvičení, ktorými možno kultivovať energiu vnútri tela, docieliť tak harmóniu jednotlivých orgánov a tým udržať zdravie. Ale majstri čchi-kungu dokážu energiou aj liečiť. Patrí medzi nich aj Sü Ming-tchang, usmievavý Číňan, ktorý Slovensko navštívil už niekoľkokrát.
Mimochodom, energia. Toto slovo sa používa v rozličných liečebných postupoch rôznym spôsobom a nie vždy to evokuje niečo konkrétne. „Čo je energia? Niečo ako liečivo? Je to rozdielne. Uvediem príklad,“ vysvetľuje Sü Ming-tchang, ktorý západnú medicínu radšej nazýva laboratórnou, pretože podľa neho je toto označenie výstižnejšie. Aj vo vzťahu k tradičnej čínskej medicíne, ktorá je v Číne rovnako využívaná ako tá laboratórna, západná medicína.