V Afrike ľudské životy stále kosia stredoveké choroby a drastické ženské obriezky sú na dennom poriadku
Muži, ženy, deti a dokonca aj starí ľudia s paličkou v ruke, všetci sa ponáhľajú ako o život. Je sobota ráno a v prístave je pravidelný víkendový trh. Kto prv príde, prv berie. V západoafrickej krajine Burkina Faso, kde je o niektoré druhy tovaru skutočne núdza, to platí dvojnásobne.
Najmä lieky sú nedostatkový tovar a domáci ich kupujú od potulných obchodníkov. V jednej z najchudobnejších krajín sveta ľudia nemajú peniaze na lekárske vyšetrenie, a preto sú často odkázaní na radu nekvalifikovaného predavača. „Bolí ma brucho, synovi opuchlo oko, mám hnačky,“ sťažujú sa najčastejšie. Priekupník zloží z hlavy veľký kôš plný najrozmanitejších škatuliek a podľa vlastného úsudku pacientovi predá niektorý z liekov. Hoci to často má tragické následky.
Skostnatené povery. „Mnohí z potulných predavačov nevedia ani čítať,“ hovorí francúzsky lekár tmavej pleti Jean Sauraz. V okolí hlavného mesta Ouagadougou pôsobí vyše desať rokov a už zažil kadečo. „Lieky ordinujú od buka, často skôr podľa farby škatuľky ako znalosti účinkov. K chorým sa tak dostanú rôzne silné antibiotiká, ktoré ich pri neuváženom dávkovaní môžu aj zabiť. Ale lieky sú ešte lepší prípad. Väčšiu hrozbu predstavujú ľudoví liečitelia. Opuchnuté nohy treba strčiť do mraveniska. Proti zápalu pľúc pomáha vývar z kozieho moču. A ak nám ich po takejto terapii dovezú polomŕtvych, už pre nich veľa nemôžeme urobiť.“