Pre kauzu predaja emisných kvót premiér odvolal ministra životného prostredia Jána Chrbeta. Minister dopravy Ľubomír Vážny priznal zodpovednosť za nedokončenie diaľnice D1 do roku 2010. David Černý dal na protest proti pádu českej vlády demontovať Entropu z Bruselu
Českí euroskeptici
Začiatkom mája schválil český senát Lisabonskú zmluvu. Aby platila, musí ju ešte podpísať prezident Václav Klaus, ktorý je známy svojimi euroskeptickými názormi. Nie je preto prekvapením, že s podpisom otáľa. Chce si počkať na rozhodnutie ústavného súdu, ktorý má preskúmať, či zmluva neodporuje českej ústave. Sťažnosť na ústavný súd podali traja senátori za ODS a súd by sa mohol vyjadriť do dvoch mesiacov. Niektorí senátori V. Klausa obviňujú, že ak zmluvu nepodpíše, nerešpektuje vôľu ľudu a spochybňuje vážnosť senátu. Jedna sociálnodemokratická poslankyňa dokonca podľa portálu Idnes.cz prezidentovo správanie nazvala vlastizradou. New York Times predpovedá Česku nepríjemnosti aj na májom samite EÚ, ktorému má predsedať práve V. Klaus.
Česi okrem vzdorovitého prezidenta majú problém aj so svojím predsedníctvom v EÚ. Po páde vlády a odchode Mirka Topolánka z premiérskeho kresla sa viaceré médiá pustili do kritizovania českého predsedníctva. Rakúsky denník Kurier charakterizoval pôsobenie Česka na čele únie ako chaotické. Pripomenul zlyhanie vo vyjednávaní o mieri v Gaze, rozpory s francúzskym prezidentom Nicolasom Sarkozym či výrok M. Topolánka, ktorý nazval americký protikrízový balíček cestou do pekiel. Český expremiér v nedávnom rozhovore pre britský denník Financial Times povedal, že svoj výrok neľutuje. „Celý svet to tak cíti. Niekto to musel povedať,“ zdôraznil. M. Topolánek nie je nadšený ani zo schválenia Lisabonskej zmluvy. „Nečakajte odo mňa, že sa budem radovať. Odporučil som senátorom, aby volili hlavou, nie srdcom,“ povedal.