Štáty a ľudia utrácajú peniaze na niečo, čo možno ani v praxi nefunguje
Slovo pandémia priťahuje. Pozornosť aj peniaze. Celosvetová nákaza nemusí ani vzniknúť, stačí, ak hrozí, alebo ešte lepšie, ak si myslíme, že hrozí. A milióny eur a dolárov sa nalievajú do vybraných lievikov, napríklad aj do farmaceutických firiem.
Keď sa v apríli objavil v Mexiku a USA vírus chrípky, ktorý pochádzal zo zvierat, dokázal sa šíriť aj medzi ľuďmi a vykazoval viac než šesťpercentnú mieru úmrtnosti, Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala pred možnou pandémiou. Hoci ekonomika ako celok a väčšina ľudí by okrem ochorenia utrpela aj finančnú stratu, zopár vybraných firiem sa mohlo vcelku tešiť. Napríklad švajčiarska farmaceutická spoločnosť Hoffmann-La Roche, ktorá predáva antivirotikum oseltamivir, liečivo skôr známejšie pod obchodným názvom Tamiflu. Alebo tiež americká firma Gilead Sciences, ktorá Tamiflu vyrobila a stále má percentá z jeho predaja. Radovať sa tiež mohli vo firme Baxter, ktorá okrem iného vyrába vakcíny proti chrípke a teší sa dobrej spolupráci zo Svetovou zdravotníckou organizácou. Čo získali všetky tieto firmy? Peniaze. Od štátov a ľudí, ktorí sa báli pandémie.
CHRÍPKA SA NEZĽAKNE. V súčasnosti existujú dve účinné antivirotiká, ktoré sa vo všeobecnosti považujú za účinné lieky proti mexickej chrípke, známej aj pod pseudonymom prasacia chrípka a ďalším krycím menom A(H1N1). Tamiflu je prvé, Relenza druhé. Štáty a občania pri dumaní nad pandémiou však uprednostňujú Tamiflu. Jednak preto, že ho odporúča aj WHO, ale aj preto, že jeho aplikácia je jednoduchšia ako pri Relenze. Tá sa nepodáva orálne, ale sa vdychuje. Preto sa pozornosť sústreďuje najmä na Tamiflu a investujú sa do neho milióny. Hoci jeho účinnosť je otázna.