Možno je to v rozpore s ekonomickými teóriami, ale fungovanie bez úverov mi prináša pokojnejší spánok
Ako sa dostal práve k odpadkom? „Tak, že aj odpadky potrebujú právnika,“ smeje sa Lučenčan Roman Malček. A dodáva, že právnikovi sa s odpadkami žije možno lepšie než s právom ako core biznisom. Právo vyštudoval diaľkovo, lebo usúdil, že je potrebné k podnikaniu. Navyše ako právnik aj šetrí, lebo nepotrebuje vo firme iného legislatívca.
Rokovania s výrobcami a príprava zmlúv mu vraj idú rýchlejšie, lebo sa môže okamžite vyjadrovať. Roman Malček je kvalifikovaným partnerom právnika druhej strany a nepotrebuje poruke ďalšieho. Z Lučenca dodáva jeho obchodno-servisná spoločnosť Redox obciam a mestám na Slovensku a ich technickým službám polovicu všetkých nádob, kontajnerov, áut, vybavenia a technológií na zber, dopravu, triedenie a spracovanie komunálneho odpadu. Hoci sa slovenský vidiek často sťažuje, že o všetkom rozhoduje hlavné mesto, do dovozu a predaja technológií pre poriadok a čistotu hovorí najmä Lučenec.
„Neviem, možno je pre Bratislavu málo lukratívny,“ zažartuje, hoci v roku 2007 mal vo firme s 29 zamestnancami obrat 155 miliónov korún (vyše 5,14 milióna eur). Vlani prijal ďalších päť ľudí a tržby vzrástli na 206 miliónov (vyše 6,83 milióna eur). Tento rok dvoch. „Je to však beh na dlhú trať,“ vysvetľuje. „Človek musí byť aj prognostikom a správne odhadnúť trendy, ako a kde sa bude uberať spracovanie odpadov, či sa viac bude zneškodňovať na skládkach, v spaľovniach alebo zhodnocovať recykláciou.“