V úverovaní sa banky tento rok rozbiehali podstatne ťažšie ako vlani
Klienti sú opatrní, vyčkávajú, do kúpy nehnuteľností sa nehrnú. Maximálne sa odvážia na rekonštrukciu bytu či rodinného domu. Tých, čo sa do úverov pustili bezhlavo a teraz nevládzu splácať, stále pribúda. Zatiaľ to však nie je až taký hrozivý jav.
„Vidíme, že klienti sú opatrnejší, pozornejšie zvažujú svoje možnosti, viac si uvedomujú riziká spojené s budúcim vývojom. V čase, keď rastie nezamestnanosť a vo všeobecnosti sa zvyšuje neistota, je takéto správanie prirodzené,“ hovorí Juraj Barta, hlavný ekonóm Slovenskej sporiteľne. K vyčkávaniu podľa neho prispieva aj klesajúca cena nehnuteľností. Klienti rozmýšľajú, či by o niekoľko mesiacov nezískali byt lacnejšie ako dnes. „Treba však povedať aj to, že ľudia na Slovensku boli aj v minulosti konzervatívni a nemali sklon preceňovať svoje sily. Ani banky sa nepúšťali do nadmerne riskantných obchodov. Preto aj zmena v správaní klientov a bánk nemusí byť taká zásadná ako v niektorých iných krajinách,“ dopĺňa J. Barta.
POMALŠÍ ROZBEH. Aj štatistiky ukazujú, že v úverovaní sa banky tento rok rozbiehali podstatne ťažšie ako vlani. Prepad zaznamenali počty aj objemy hypotekárnych, ale aj spotrebných úverov. „Prepad sme zaznamenali pri všetkých druhoch úverov, ktoré poskytujeme,“ potvrdil hovorca Tatra banky Boris Gandel. Napríklad január bol podľa neho špecifický prechodom na euro, čo v praxi znamenalo, že banky uprednostnili zmenárenské operácie a ďalšie kroky spojené so zavedením novej meny pred predajom produktov. Podobne je na tom s poklesom produkcie väčšina bánk, ale nie všetky.