Sci-fi vízie sa pomaly začínajú napĺňať. Britskí a americkí výskumníci vytvorili roboty, ktoré dokážu autonómne plniť výskumné úlohy, aké sa dosiaľ spájali iba s ľudskými bádateľmi. Ľudí, samozrejme, zďaleka nenahradia, ale môžu výrazne zefektívniť doterajší priebeh experimentov a pozorovaní.
Moderná veda vznikla kľúčovými objavmi a skoncipovaním zásad takzvanej vedeckej metódy (nezávislá overiteľnosť a reprodukovateľnosť výsledkov) v druhej polovici 16. a v 17. storočí. V 18. storočí sa prudko rozvíjala, no skutočný boom priniesla elektrizácia a zlepšenie prístupu k informáciám v 20. storočí, ktorému v jeho druhej polovici mohutne pomáhali informačné technológie.
Počítače v úlohe asistentov. Základom vedy sú experiment a pozorovanie, zber údajov. Z nich treba analýzou vydestilovať informácie a tie zosyntetizovať na poznatky. Návrh experimentov a pozorovaní, analýza i syntéza sa riadia hypotézami. Tie musia byť overiteľné a ak obstoja v skúške platnosti, stanú sa z nich teórie. Vedecká metóda tak vyžaduje spracovanie množstva údajov. Tu sa ako neoceniteľný pomocníci prejavili počítače.