Ak sa na dovolenke pri mori len kúpete a opaľujete, poistenie bude lacnejšie
Každý, kto už niekedy ochorel alebo sa zranil na dovolenke v zahraničí, dokáže dobrú poistku oceniť. Zápal priedušiek v Grécku stojí približne 170 eur, infarkt v Tunisku 2 500 eur, ošetrenie po poštípaní hmyzom v Chorvátsku stovku. Ak by ste si to mali platiť zo svojho, mohlo by to vážne nabúrať váš rodinný rozpočet.
„V lete sú najčastejšie žalúdočné a črevné ochorenia, zápaly ucha, poštípania hmyzom s alergickou reakciou, alergické reakcie na slnko, drobné zranenia – podvrtnutia či tržné rany,“ ozrejmuje hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne Lucia Muthová. Jej kolegyňa z ČSOB Poisťovne Tereza Molnár-Copláková dopĺňa, že v ich inštitúcii sa stretávajú najmä s pádmi z nepozornosti, napríklad pri vodných športoch, ako aj s úrazmi pri manipulácii s nástrojmi. Ďalej uvádza, že ošetrenie zubov je jednou z najčastejších poistných udalostí v zahraničí vôbec, ktoré zväčša pramení zo zanedbanej starostlivosti. „Často sa objavujú aj prípady, keď klient podcení svoj zdravotný stav a napriek tomu vycestuje. Ide najmä o pacientov s kardiologickými ochoreniami a poruchami krvného tlaku,“ zdôrazňuje T. Molnár-Copláková.
Slováci si význam poistenia uvedomujú a pri plánovaných dlhších cestách do zahraničia naň nezabúdajú. „Už niekoľko rokov pozorujeme rastúcu tendenciu, pokiaľ ide o počet uzatvorených poistiek. Ľudia sú pravdepodobne lepšie informovaní a zodpovednejší, možno si vo väčšej miere uvedomujú riziko, ktoré im počas dovolenky v zahraničí hrozí,“ domnieva sa Judita Smatanová, hovorkyňa Union poisťovne. Skôr pri jednodňových výletoch či služobných cestách sa odvážia vycestovať bez poistenia.