Počítač na tretie zuby
Nemeckí odborníci vyvinuli skener schopný preniesť trojrozmerný obraz ústnej dutiny do počítača. Odstráni nepríjemné a komplikované kroky pri tvorbe zubnej náhrady. Každý z nás nepochybne pozná ľudí, ktorým z tej či onej príčiny doslúžil vlastný chrup. Takže vieme, akým prácnym a pacientovi nepríjemným spôsobom vyrába zubný technik umelú náhradu. Len na pripomenutie: pacient musí zahryznúť do silikónovej formy, aby z odtlačkov zhotovili sadrový model. Ten sa potom skenuje digitálnymi kamerami a výsledok sa spolu s priamymi geometrickými meraniami na sadrovom modeli vkladá do počítača, aby vytvoril definitívnu podobu náhrady. Všetky doterajšie postupy však obsahovali viacero miest, kde sa mohli vyskytnúť nepresnosti. Výsledný produkt preto často na prvý pokus „nesadol“. Proces bolo treba zopakovať aj viackrát. To popri zmnožených nepríjemných pocitoch stálo čas i peniaze. Výrazné spresnenie tvorby foriem a modelov teraz sľubuje nový 3D skener na snímanie ústnej dutiny, najmä chrupu. Zrodil sa z kontraktu nemeckej dentistickej firmy Hint-Els, ktorý zadala Fraunhoferovmu ústavu pre aplikovanú optiku a presné strojárstvo IOF v Jene. Tím viedol Peter Kühmstedt, ktorý má v IOF na starosť vývoj technológie pre trojrozmerné merania. Skener prekonáva objektívne ťažkosti meraní priamo v ústnej dutine pomocou špeciálneho projektora, ktorý vrhá pásiky svetla na aktuálne premeriavanú časť zuba. Skenovanie sa opakuje a obraz zuba sa skladá z viacerých dátových súborov. Dve kamerové optiky dodávajú senzoru obraz z odlišných meracích perspektív. Vyhodnocovací softvér porovnaním fázovo posunutých obrazov – pixel za pixelom – odstráni prípadné poruchy. Chyby v klasických postupoch často spôsobuje fakt, že pacienti sa v kľúčových okamihoch pohnú. Nový skener tomu čelí rýchlosťou – meranie vždy trvá necelú pätinu sekundy.(zu)
Dreamliner si zalieta
Transkontinentálne dopravné lietadlo Boeing 787, známe pod označením Dreamliner, začne tento mesiac prvé testovacie lety. Napriek dvojročnému zdržaniu sa nový model stal najlepšie predávaným komerčným lietadlom ešte predtým, ako vôbec vzlietol. Továreň v meste Everett neďaleko Seattlu eviduje vyše osemsto objednávok, takže prácu má na ďalších desať rokov. Dreamliner, konkurent európskych Airbusov 300 a 310, sa stal hitom z niekoľkých dôvodov. Stredne veľké dvojmotorové lietadlo je schopné prepraviť 330 cestujúcich na vzdialenosť až 15-tisíc kilometrov. Bezkonkurenčný dolet je výsledok lepšej aerodynamiky, ľahšej konštrukcie z uhlíkových vlákien a nových motorov. Boeing 787 spotrebuje o pätinu menej paliva ako súčasné stroje a zvládne takmer všetky medzikontinentálne lety bez medzipristátia. Odtiaľ označenie Dreamliner – cestujúci z New Yorku do Hongkongu sa nemusí pohnúť z kresla a celú vzdialenosť, zodpovedajúcu tretine obvodu zemegule, môže podriemkavať. Projekt sa zrodil v polovici deväťdesiatych rokov a Boeingu sa podarilo vystihnúť budúce trendy. Najprv koketoval s myšlienkou rýchleho stroja, ktorý by sa takmer vyrovnal rýchlosti zvuku. Lákavou výzvou bolo aj superjumbo A 380 európskeho konkurenta, ktoré zosadilo z trónu Boeing 747. Pre aerolínie je však v týchto rokoch prioritou efektívnosť, preto im Boeing pripravil environmentálne optimalizované a vysoko efektívne lietadlo. Rovnakou cestou kráča Airbus očakávaným radom A 350. Boeing investoval do vývoja Dreamlinera okolo 4,5 miliardy dolárov. Rovnako ako ďalší výrobcovia leteckej techniky čelí dnes kvôli recesii poklesu záujmu o nové lietadlá. Aj preto podľa časopisu Business- Week nasadil cenu pre Dreamliner veľmi priateľsky – od 130 do 170 miliónov dolárov, čo je polovica za staršie a väčšie Boeingy 747. Na linkách sa objaví na budúci rok. (jb)
Internet
Top vraždiace domény
Google zverejnil rebríček domén, ktoré ukrývajú stránky s najväčším množstvom šíreného malvéru. Ide o škodlivý softvér, napríklad vírusy, trójske kone, spyware a adware, ktoré sa do počítača dostávajú cez internet pri prezeraní stránok so zle zabezpečeným systémom. Väčšina z nich je registrovaná v Číne a každý z nich ponúka 10- až 20-tisíc webov, najslávnejšia gumblar.cn dokonca šesťdesiattisíc. Domény v tabuľke sú vytvorené zámerne na cielené a, žiaľ, aj veľmi úspešné šírenie malvéru. Zoznam teda nezahŕňa tisíce predtým legitímnym stránok, ktoré sa po napadnutí a manipulácii stali šíriteľkami najrôznejších škodlivín. Pohľad na top desiatku vražedných domén nabáda k opatrnosti. Dve z nich totiž rátajú s našou roztržitosťou a nepozornosťou pri zadávaní adries hľadaných stránok. Maskujú sa za službami Google Adsense a Analytics. Jednu z nich, goooogleadsense.biz, už síce stiahli z prevádzky, ale googleanalytics.net používa 3 500 zmanipulovaných webov. Google eviduje štyritisíc škodcov a neustále tieto weby testuje pomocou Safe Browsing AP. Ten sa používa v prehliadačoch Chrome, Firefox či Safari.