Ak každý člen štvorčlennej rodiny minie denne štyridsať centov na zbytočnosti, za mesiac je to v rodinnom rozpočte suma takmer päťdesiat eur
Zdá sa vám, že priveľa peňazí prejete? Neviete si na konci dňa spomenúť, za čo ste cez deň platili? Jednoducho máte pocit, ako keby vám peniaze z peňaženky a účtu mizli? Na to existuje len jedno riešenie. Urobte si čo najskôr inventúru rodinného rozpočtu. Ak sa chcete naučiť lepšie hospodáriť so svojimi peniazmi, musíte najprv zistiť, na čo ich míňate.
„Veľmi veľa času venujeme zarábaniu peňazí, ale oveľa ľahšie a často bez rozmyslenia ich dokážeme minúť,“ hovorí Róbert Vitkovský, finančný poradca spoločnosti Salve Finance. Inventúra sa zakladá na tom, že si porovnáte svoje príjmy a výdavky. Čím viac pôjdete do detailov, tým ľahšie nájdete tie, ktoré sú zbytočné a možno na nich ušetriť. Do príjmov nezabudnite okrem výplaty započítať aj prípadné sociálne dávky, preplatky či výnosy z investovaných peňazí. Do výdavkov by ste potom mali započítať všetko – od bývania, stravy, drogérie, kozmetiky cez poistky, sporenie, oblečenie, telefón až po obedy v škole, platbu u zubára či výdavky za lieky.
Výdavky si rozdeľte DO SKUPÍN. „Výdavky by som odporučil rozdeliť minimálne na dve kategórie. V prvej sú nevyhnutné výdavky. Tie sú spravidla spojené napríklad s bývaním – všetky poplatky spojené s bývaním, ale aj splátka hypotéky, výdavky na dopravu do zamestnania a do školy, strava, výdavky na lekársku starostlivosť – lieky, poplatky u lekára a ďalšie výdavky,“ hovorí R. Vitkovský. Druhou kategóriou potom budú výdavky, ktoré nie sú úplne nevyhnutné pre riadne fungovanie rodiny alebo jednotlivca. To sú spravidla finančné prostriedky na kultúru, rôzne záľuby a koníčky, prípadne sa ušetrí na plánovanej dovolenke. Ako však finančný poradca upozorňuje, v tejto kategórii môže byť napríklad aj strava. Najmä vtedy, keď je snaha usporiť vylúčením nakupovania drahších potravín.