Prideľovanie eurofondov je málo transparentné a zaťažuje ho byrokracia
Na čo si treba dať pozor
Pri žiadaní o eurofondy si pripravte more trpezlivosti Projekt pripravujte radšej s poradenskou firmou. Tá vám poradí, prípadne aj zalobuje Prichystajte sa na to, že spoluúčasť na projekte bude reálne vyššia ako päť percent Nespoliehajte sa na rady úradníkov Neverte ilúzii, že aj keď je váš projekt dobrý, musí byť podporený Buďte pripravený na prípadnú kontrolu udržateľnosti vášho projektu
O peniazoch z európskych fondov sa na Slovensku hovorilo už pred vstupom krajiny do únie. Kreslili sa svetlé zajtrajšky, ako nám v rámci európskej solidarity pomôžu vybudovať krajinu a priblížiť ju k štandardu vyspelých štátov. Eurofondy využívame už päť rokov, ale približovanie k Európe ide akosi pomaly. Tok financií z Európy totiž často sprevádza netrasparentnosť, nekoncepčnosť, neschopnosť a byrokracia.
Za ostatné roky nevyplávalo na povrch priveľa káuz spojených s využívaním či zneužívaním eurofondov. Prečo? Ťažko sa hľadajú a ešte ťažšie odhaľujú. Na stránkach príslušných ministerstiev a organizácií, ktoré peniaze prideľujú, nájdete názvy podporených projektov aj s pridelenými sumami. Ale nič viac. Ako projekty žijú a či boli peniaze využité správne, to sa nedozviete. Z času na čas sa však objavia aj bizarné prípady.