Legislatíva zatiaľ earthshipom nepraje, aj tak ich výstavba vo svete pokračuje
Postaviť si dom zo starých fliaš a pneumatík? Znie to ako šialený nápad, ale výsledok je vizuálne príťažlivý, priaznivý pre zdravie obyvateľov, okolitú prírodu aj peňaženku. To posledné platí najmä preto, že takáto stavba je lacná a jej obyvatelia neplatia účty. Nedajte sa pomýliť prvotným opisom sebestačných domov. Nejde o žiadne barabizne ani provizórne príbytky v indických či brazílskych slumoch.
Fotografke a novinárke Anne Cosentinovej sa zmenil život v roku 1994. Dovtedy žila v celkom bežnom „škatuľovom“ dome v meste Albuquerque v Novom Mexiku. Keď sa zoznámila so skupinou ľudí stavajúcou earthshipy za zhruba 650 eur, kúpila si pôdu s rozlohou sto štvorcových metrov a postavila svoj vlastný domček. Dnes neplatí účty za elektrinu ani vodu, príbytok počas ciest po svete prenajíma turistom. Anna je samostatná a nezávislá od inžinierskych sietí, napriek tomu pevne spätá so spoločnosťou v meste Taos, kde dnes pracuje vo filmovom priemysle. Tento rok počas prvej návštevy Európy zavítala aj na slovenský festival Hory a mesto, kde prezentovala film Garbage Warrior – Bojovník s odpadkami. Profit prináša intímny príbeh Anny Cosentinovej o procese stavby earthshipu, ekologického a trvalo udržateľného domu, ktorý si vystačí aj bez elektrických rozvodov, čisto z darov prírody.
BÝVANIE NA LODI. Earthship nie je mimozemská loď, ale energeticky samostatné a ekologické obydlie. Koncept tejto trvalo udržateľnej stavby navrhol a rozvinul architekt Michael Reynolds. Filozofia earthshipu vychádza z praobyčajnej úcty k prírode a človeku, apeluje na uskromnenie a efektívne využívanie prírodných zdrojov. „Chameleóna, ktorý čaká na to, že sa list, na ktorom sedí, prispôsobí farbe jeho tela, čaká zánik. Tak je to aj s ľuďmi. Vyrábame syntetickú energiu, míňame fosílne palivá, ruinujeme prirodzenú rovnováhu prírody a skúšame, či sa náhodou neprispôsobí našej farbe. Pre planétu, kde žijeme, aj pre nás samých by však bolo zdravšie, keby sme sa zmenili a skúsili sami prispôsobiť farbe prírody a našej planéty,“ tvrdí vizionár trvalo udržateľného bývania Michael Reynolds, zakladateľ spoločnosti Solar Survival Architecture, ktorá je dnes vo svete známa ako Earthship Biotecture.