Čo má spoločné vicepriemiér Dušan Čaplovič, bývalý minister obrany, a dnešný veľvyslanec v NATO František Kašický a napríklad niekdajší legendárny športový reportér Gabo Zelenay? Čo majú spoločné Pavol Országh-Hviezdoslav, Mikuláš Pružinský, minister financií v slovenskej vláde v rokoch 1939 – 1945, Viliam Soboňa, minister vo vláde Vladimíra Mečiara, či podnikateľ Vladimír Poór? Šľachtický pôvod.
Podľa teórie pravdepodobnosti v slovenskom parlamente sedí asi sedem potomkov šľachty. Podľa genealóga Denisa Pongrácza žije na Slovensku najmenej štvrť milióna ľudí s modrou krvou. Akokoľvek sa tvrdí, že Slováci sú utláčaným, biednym a neurodzeným národom, šľachta, ktorá v niekdajšom Uhorsku žila aj na území súčasného Slovenska, nebola iba maďarská, rakúska, nemecká či poľská, ale aj slovenská. Rakovský, Trstenský, Trnovský, Benický, Lehocký, Jesenský, Nozdrovický, Šoltýs... Za desiatkami a možno stovkami starých slovenských priezvisk by ich dnešní nositelia našli svoj urodzený pôvod. Niektorí to ani netušia. Šľachtický pôvod majú zarytí Maďari i hejslováci, kresťania i ateisti, pravičiari i exkomunisti, ľudia pokorní i agresívni, vzdelanci i tupci. Tak išiel život. Aj šľachta patrí k histórii Slovenska. Čo z toho vyplýva? U niektorých aj prekvapujúce zistenia, u iných trpké spomienky, keď na nich ako triednych nepriateľov dopadla päsť pracujúceho ľudu. V jednom prípade vyšetruje prokuratúra, či istý občan novým menom neprišiel k majetkom, ktoré by mu nemali patriť. Pri dokazovaní modrej krvi môžu prísť k slovu okrem analýzy pravosti historických dokumentov aj testy DNA.
Žijú v panelákoch i v starších domoch, niektorí si zrekonštruovali rodinné sídla. Žijú bežným občianskym životom, v povolaniach, ktoré si vybrali, z príjmov z nich zodpovedajúcich. Sú takí, čo si dali v divadelných dielňach za 330 eur ušiť historické odevy na slávnostné príležitosti, iných stretávame s perfektne uviazanou kravatou či s motýlikom a upútajú decentnou noblesou. Ďalším vyhovujú džínsy. Aká je zložitá história i vzťahy, svedčí aj fakt, že na Slovensku pôsobia štyri občianske združenia spájajúce občanov so šľachtickým pôvodom a ďalší sa všetkým z presvedčenia zasa vyhýbajú.