Nielen bonviváni hovorievali, že škola nie je všetko alebo talent diplom nepotrebuje. Zatiaľ čo dobré vzdelanie bolo v roku 1993 na ceste k úspechu podstatné pre zhruba tretinu ľudí, vlani ho za dôležité označili viac ako dve tretiny účastníkov prieskumu Slovenskej akadémie vied. Dobrá univerzita je zvyčajne „ťažká“. Ale dnes už existuje veľa dobrých dôvodov, prečo nehľadať iba ľahké cesty.
„Keď sa rozprávam so študentmi, ktorí ovládajú angličtinu (alebo iný jazyk) a robia rozhodnutie, čo a kam ísť študovať, kreslím im zvyčajne koláčový graf. Plný kruh sú všetky vysoké školy, ktoré majú k dispozícii. Sú medzi nimi skvelé i slabšie univerzity a zemepisne sa nachádzajú v Európe, Spojených štátoch, Kanade, Austrálii či na Novom Zélande. Len veľmi úzka časť grafu, nejaké jedno či dve percentá, sú školy na Slovensku a v Českej republike,“ hovorí manažér škôl C. S. Lewisa Daniel Bútora.
Miroslav Beblavý z Inštitútu pre dobre spravovanú spoločnosť neprotirečí, ale dopĺňa, že úroveň slovenských vysokých škôl je veľmi rôznorodá. Máme veľmi zlé, ale aj celkom dobré školy. „Vyjadrenia o zlej úrovni niekoho môžu urážať, lebo má pocit, že sa paušalizuje na jeho úkor. Sú odbory, ktoré sú medzinárodne porovnateľné – lekárske a veterinárne odbory, niektoré fakulty na umeleckých školách, potom sú to technické a prírodovedné odbory. Ale ani v týchto prípadoch sa často nedá hovoriť o celých fakultách, skôr o odboroch,“ hovorí M. Beblavý a upresňuje, že máme viac takých odborov, ktoré v svetovej alebo európskej konkurencii neobstoja, a preto je veľmi jednoduché nájsť v zahraničí lepšiu školu.