Mnohí ľudia sa pre kariéru ocitnú v pasci neplodnosti. Svoju túžbu po dieťati odsúvajú tak dlho, až zmeškajú vlak plodnosti. Ako teda súvisí potreba sebarealizácie so spoločenským fenoménom odkladania rodičovstva do vyššieho veku? Odkladajú partneri príchod svojho potomstva aj pre neistotou, ktorá plynie z transformácie spoločnosti a zo zmien sociálno-ekonomickej situácie?
Znie to strašne, ale dobre si pamätám, že keď som mala dvadsať rokov, bolo veľmi ťažké mať deti a popritom si aj zarábať. Takže som si určila za prioritu zarábanie peňazí, lebo som to tak či tak urobiť musela, hovorí pre Profit štyridsaťjedenročná úspešná ekonomická a vedecká novinárka Eva Stanzlová. Táto Rakúšanka, ktorá kariéru uprednostnila pred založením vlastnej rodiny, je absolventkou anglickej literatúry, filozofie a kultúrneho manažmentu.
Jej generácia, teda dnešní štyridsiatnici, boli výrazne zameraní na emancipáciu a kariéru, pretože ich k štúdiu a aktivitám vo voľnom čase viedli rodičia aj vzdelávací systém. „Považujem spoločenské uplatnenie za niečo samozrejmé, čo prospieva slobodnému rozvoju,“ hovorí E. Stanzlová, ktorá dnes žije ako „single“ a zatiaľ bez detí.