Michal Kravčík z mimovládnej organizácie Ľudia a voda sa venuje vode a jej funkcii v krajine niekoľko rokov v teoretickej aj praktickej rovine. Tvrdí, že pri ochrane pred povodňami možno začať tou najpodstatnejšou vecou – nechať dažďovú vodu tam, kde spadne.
Ak by ste mohli v tejto chvíli urobiť rýchle prvotné riešenia, ktoré by ochránili najviac zaplavované územia pred ďalšou vodou, čo by to bolo?
Ak by som mal moc to zmeniť, schválil by som zákon, že každý vlastník či správca pozemku by bol motivovaný nechať dažďovú vodu na svojom pozemku, pretože každý kubický meter zachytenej dažďovej vody minimalizuje riziká vzniku povodní. Je potrebné veľmi rýchlo zapojiť všetkých zainteresovaných, aby zadržiavali dažďovú vodu od striech cez záhradné jazierka a záhrady až po ďalšie vodozádržné opatrenia v lesopoľnohospodárskej i urbánnej krajine. Taktiež by som zmenil metodiku pri projektovaní investícií do protipovodňovej ochrany z princípu čo najrýchlejšieho odvedenia dažďových vôd na metodiku čo najväčšieho zadržania dažďových vôd. Je veľmi nekultúrne, ak sa investuje do regulácie vodného toku v obci „Horná Malíková“ a regulácia spôsobí záplavu v obci „Dolná Malíková“.