Golf a peniaze patria už akosi k sebe. Je to najmä preto, že človek, ktorý golf nehrá, si s týmto športom spája mená ako Tiger Woods, obrovské zárobky, smotánku a exkluzívne destinácie. Golf je však, akokoľvek to môže znieť čudne, predovšetkým šport pre masy. Hoci o Slovensku to zatiaľ neplatí a veľké investície do areálov, ktorých máme stále veľmi málo, sa do čiernych čísiel dostanú až po desiatkach rokov. Ak vôbec. Dá sa na Slovensku vybudovať úspešný rezort? Profit ponúka príbehy ľudí, ktorí sa o to snažia.
Na Slovensku je zhruba šesťtisíc registrovaných hráčov golfu. Veľa? Úboho málo. Veď len susedné Česko ich má okolo 50-tisíc a spustilo program, ktorý chce do troch rokov získať pre golf stotisíc ľudí. To by už bola v úvode spomínaná masa. Ale to hovoríme o krajine, ktorá mala z tohto regiónu najlepšie štartovacie podmienky na golf, hru, ktorá najskôr niesla nálepku buržoáznej zábavky a neskôr snobskej záležitosti. Lenže ak by to tak bolo, nemohli by golf vo svete hrávať milióny ľudí a nebol by najrýchlejšie sa rozvíjajúcim športom.
Ľudia, ktorí sa v golfe pohybujú, či už ako hráči alebo ako podnikatelia, zhodne konštatujú, že na Slovensku chýbajú ihriská. Tých, ktoré majú deväť a viac jamiek, je iba trinásť, pričom štrnástkou je maďarské Dunakiliti, kde hrajú najmä Bratislavčania. Prečo tak málo? V prvom rade ide o vysokú investíciu, kde treba rátať s dlhou návratnosťou, často až v ďalšej generácii. Preto majú niektoré golfové rezorty, najmä v dôsledku výpadku očakávaných príjmov z firemných eventov, problémy a kontrolujú ich už banky. A preto golf priťahuje skôr silných investorov s rozsiahlymi ďalšími aktivitami (Vladimír Soták na Táľoch, skupina Krajňák – Kamarás vo Veľkej Lomnici, Ivan Kmotrík v Skalici), ale aj tvrdých pozemkových hráčov, na ktorých napríklad zamrzol podnikateľský zámer skupiny okolo hokejistu Miroslava Šatana vo Veľkom Bieli.