Slovenským domácnostiam počas krízy s rastúcou nezamestnanosťou klesli príjmy. Na druhej strane však ľudia začali byť omnoho opatrnejší v míňaní. Svoje výdavky znížili viac, ako im klesli príjmy a vytvorili si tak priestor na úspory.
Ľudia v kríze sporia, paradoxne, viac ako pred ňou. „Kým v polovici roka 2008 si priemerná domácnosť odložila približne päť percent svojich príjmov, v súčasnosti je to viac než desatina. Pochopiteľne, horšie sú na tom nezamestnaní, ktorí v mnohých prípadoch žijú z úspor,“ hovorí Eduard Hagara, analytik ING Bank.
Čo sa týka rozloženia peňazí, približne polovica úspor domácností končí v bankách, pätina smeruje do životného poistenia a dôchodkového sporenia a po desiatich percentách si domácnosti držia v hotovosti a v podielových fondoch. „Napríklad v Nemecku alebo vo Francúzsku je to inak,“ hovorí E. Hagara. Tam držia ľudia menšiu časť úspor v hotovosti a bankách (30 až 40 percent) a viac ich sústreďujú do životného poistenia, dôchodkového sporenia, podielových fondov a akcií.