Aj za pokrok občas niekto zaplatí problémami. Pádom rakúsko-uhorskej monarchie stratil Semmering urodzenú klientelu a po vybudovaní kvalitnej železnice a diaľnic sa ďalší lyžiari stratili do Tirolska a Salzburska. Keď padla železná opona, Semmering objavili slovenskí, maďarskí lyžiari a tých zasa stratili Vysoké a Nízke Tatry. Aj kvôli vzdialenosti.
Hannes Nothnagl ukazuje, že na lyžu sa zmestí desať poldecákov streuobstu, miestnej pálenky z neošetrovaných jabĺk a iného ovocia. Alkohol však lyži definitívne zrušil pôvodnú funkciu. Aby poldecáky udržala, zmenila sa na podnos s otvormi na poháriky. Klaudia Flatscherová, šéfka regionálneho turistického združenia Hochsteiermark (Horné Štajersko), tvrdí, že prvé lyže sa u nich robili aj z latiek veľkého rozobraného suda na víno.
Štajerskí horali rovnako ako Slováci hostí častujú často a radi. Hannes nalieva v Scheffelhütte, najstaršej lyžiarskej chate, ktorú nad mestečkom Mürzzuschlag otvorili pred sto jedenástimi rokmi. Dnes už do chaty netreba na lyžiach hore do kopca, ale peši, iba po štyroch schodíkoch z ulice. Drevenú chatu opatrne rozobrali a preniesli dolu do Winter Sport Museum, múzea lyží, saní, snežníc, lyžovania a ďalších športov, ktoré Hannes vedie. Expozícia pripomína, že rakúske lyžovanie má kolísku práve na východných výbežkoch Álp, v Semmerinskom priesmyku na hranici dvoch rakúskych spolkových republík – Štajerska a Dolného Rakúska. Slovenskí lyžiari ich poznajú ako Semmering.