V predposledný deň uplynulého roka stáli dvaja muži zoči-voči sudcovi. Neštandardnou bola situácia aj preto, že muži boli v oceľových klietkach s nepriestrelnými sklami ako najnebezpečnejší zločinci. Sudca Viktor Danilkin čítal zhruba 250-stranový rozsudok štyri dni. Kedysi najbohatšieho muža Ruska Michaila Chodorkovského a jeho spolupracovníka Platona Lebedeva odsúdili na ďalších päť a pol roka. Na slobodu sa dostanú pravdepodobne až v roku 2017.
Súd na sklonku minulého roka nebol prvým v kauze Chodorkovskij. Majoritného vlastníka a generálneho riaditeľa spoločnosti Jukos Michaila Chodorkovského zatkli v roku 2003 a o dva roky neskôr odsúdili za daňové úniky na osem rokov. Rovnaký osud čaká aj Platona Lebedeva. Druhý proces bol o krádeži ropy, praní špinavých peňazí, sprenevere a o tom, že už o rok mali M. Chodorkovského prepustiť zo sibírskeho pracovného tábora JaG-14/10.
Kedysi vlastnil Jukos polovičný podiel v slovenskej spoločnosti Transpetrol. Spoluvlastníkom sa Jukos stal aj preto, že sľúbil pomoc pri presadzovaní stavby ropovodu z Bratislavy do Rakúska. Dnes nie je ani ropovod, ani Jukos. Súd s M. Chodorkovským a P. Lebedevom nie je jediným, ktorý súvisí so zaniknutým Jukosom. Medzinárodný arbitrážny súd v Štokholme vlani pred Vianocami rozhodol, že príčinou bankrotu firmy Jukos bolo konanie štátu.