Jednotliví členovia rodiny môžu ušetriť aj tak, že si optimalizujú príjmy za predchádzajúci rok. Možnosť vrátenia dane z príjmov využívajú najmä študenti, seniori a tiež rodičia pri podávaní daňového priznania za svoje deti.
Ak ste si napríklad šetrili peniaze na termínových vkladoch či na stavebnom sporení, v marci tohto roka môžete daňový úrad poslednýkrát požiadať o vrátanie zrážkovej dane z týchto výnosov. Minulý rok totiž platilo, že ak napríklad niekto z úrokov a z iných príjmov získal ročne menej ako 4025,70 eura, banka mu síce zrazila daň, ale pri podaní daňového priznania mal nárok na vrátenie zrazenej dane z príjmov.
Čo môžete využiť
Pokiaľ ste teda ako daňovník v roku 2010 neprekročili hranicu príjmov vo výške nezdaniteľnej časti základu dane (4025,70 eura) a nemáte žiadne iné príjmy len úroky z kapitálových vkladov, alebo ste si počas roka neuplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane, oplatí sa vám podľa slov Jaroslavy Lukačovičovej, poradkyne Združenia podnikateľov Slovenska podať daňové priznanie a požiadať o vrátanie zrazených preddavkov. Na to, aby vám daňový úrad vrátil zrazené preddavky na daň z príjmov, je potrebné podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb, typ B a uviesť v ňom pripísané úroky zo sporenia, ako aj výšku zrazených preddavkov z takto pripísaných úrokov.
Štátna prémia sa nezdaňuje
Ako ďalej upresňuje poradkyňa, príjmy z takzvaného medziúveru alebo stavebného úveru nie sú zdaniteľnými príjmami, preto nie je potrebné, aby ste podávali daňové priznanie, ak získate nejaké financie zo stavebnej sporiteľne. Tak isto štátna prémia nepodlieha zdaneniu dani z príjmov. „Zdaneniu daňou z príjmov podliehajú úroky, ktoré sporiteľovi stavebná sporiteľňa pripisuje na účet počas roka na základe ním vložených vkladov a príslušnej úrokovej sadzby. Takto pripísané úroky sú automaticky zrazené zrážkovou daňou z príjmu podľa paragrafu 43 zákona o dani z príjmov.”
