Ak si Slovák v Rakúsku kúpi byt či postaví dom a prihlási sa na trvalý pobyt, má právo voliť miestne zastupiteľstvo. Na prácu však potrebuje pracovné povolenie. Do konca apríla. Od 1. mája sa Slovák stáva plnohodnotným občanom Európskej únie – otvára sa mu trh práce aj v Rakúsku a Nemecku. V posledných štátoch EÚ sa končia prechodné obdobia obmedzujúce prácu občanov z nových krajín únie. Tamojšie médiá i odbory však varujú.
Dvadsaťpäťtisíc nových pracovných síl očakáva Herbst Buchinger, šéf Arbeitsmarktservice Österreich, rakúskeho štátneho úradu práce. Na otázku denníka Standard, či čaká otvorené protesty, keďže krajina má veľa vlastných nezamestnaných, hovorí o škrípaní zubov. Väčšina Rakúšanov si však povie, že to treba preglgnúť. Protesty by mohli byť iba v stave núdze a ten, chvalabohu, nie je. „Iná možnosť by bola absurdnejšia: vystúpiť z Európskej únie,“ vyhlásil.
Denník Kronen Zeitung sa odvoláva na prieskum IMAS, Inštitútu na prieskum trhu v Mníchove. Ten zistil, že obavy z otvorenia pracovného trhu má sedemdesiat percent Rakúšanov a šesťdesiatštyri percent Nemcov. Najmä z pracovných síl s nízkou kvalifikáciou a zo mzdového dumpingu. Od 1. mája by mal preto platiť zákon o mzdovom dumpingu, regulujúci po novom kontrolu zamestnancov.