V dnešnom turbulentnom čase je prijímanie nových zamestnancov zložitejšie. Veľa firiem je opatrných práve pre ekonomickú neistotu. Prijímajú končiacich vysokoškolákov na skúšobnú lehotu, ponúkajú alternatívne pracovné pomery či nárazové brigády. Prečo je to pre uchádzača o prácu výhoda, vysvetľuje riaditeľka komunikačného oddelenia spoločnosti Trenkwlader Lívia Franková.
Ako majú uchádzači chápať, kde sa im poskytuje zmluva na určitú dobu?
Jednoznačne ako pozitívum. A to minimálne v dvoch rovinách. Prvým pozitívom je samotné získanie práce. Pri súčasnej konkurencii medzi uchádzačmi o prácu je akákoľvek získaná práca, bez ohľadu na zmluvnú podobu zamestnaneckého pomeru, pozitívom. Druhým je zisk dlhšieho časového obdobia pre uchádzača na to, aby presvedčil zamestnávateľa o svojich kvalitách. Prácu na určitú dobu totiž časť zamestnávateľov využíva na predĺženie skúšobnej lehoty a získanie komplexnejšej informácie o pracovnom a osobnostnom potenciáli zamestnanca.
Do akej miery sa dnes využívajú pracovný pomer na určitú dobu, staffing, brigádnicky servis či kratší pracovný pomer?
Alternatívnym pracovným pomerom, respektíve prácam na iné druhy pracovných zmlúv, dominuje agentúrne zamestnávanie prostredníctvom dočasného pridelenia. Pracovné pomery na určitú dobu sa vyskytujú najmä pri projektovo orientovaných druhoch práce. Brigády sa využívajú pri nárazových prácach, keď je potrebné získať veľké množstvo pracovnej sily na krátky čas. Skrátené pracovné pomery sa pomaly vytrácajú.
Aké sú hlavné rozdiely medzi alternatívnymi formami zamestnávania?
Pre zamestnávateľov je pracovný pomer na určitú dobu vhodný najmä vtedy, keď dokážu určiť dĺžku kontraktu. Z pohľadu administratívnej náročnosti je táto forma rovnako náročná ako pracovný pomer na neurčitú dobu. Rozdielom je úspora nákladov pri prepúšťaní pracovníka. Dočasné prideľovanie zamestnancov je zamestnávateľmi obľúbené najmä pre okamžitú schopnosť získať potrebný počet pracovníkov. Druhým, zamestnávateľmi oceňovaným dôvodom je administratívna jednoduchosť prenájmu pracovníkov, keď všetky záväzky za pracovníkov preberá personálna alebo pracovná agentúra a používateľská organizácia využíva len ich prácu. Treťou výhodou je úspora mzdových nákladov na strane používateľského zamestnávateľa.