Podľa Earth Policy Institute (EPI) je doba rozkladu jednej PET fľaše približne 450 rokov. Fľaša, ktorá dnes skončí v zmiešanom odpade, sa rozloží najskôr po roku 2460.
V súčasnosti sa veľa hovorí o recyklácii a najmä nadnárodné firmy tlačia krajiny a zákony ku spoločenskej zodpovednosti za životné prostredie a znižovaniu tvorby odpadu. Aj preto prichádzajú s inovatívnymi riešeniami a nekonečnými variantmi recyklovateľných materiálov. Koľko recyklovateľných materiálov sa ale skutočne zrecykluje?
Najlepším príkladom je voda, ktorá spolu so soľou je určite nad zlato a patrí k základným životným potrebám. Slovensko, s počtom viac ako 1500 minerálnych prameňov je malou veľmocou minerálnych vôd. Niektoré sú voľne dostupné, iné sa skrývajú pod zemským povrchom. Nič to ale nemení na veci, že kým by sme mali z prírodného bohatstva čerpať, až 98 percent domácností si podľa prieskumu agentúry Gfk z roku 2010 kupuje balené nápoje, či už sú to minerálky alebo ochutené nealkoholické nápoje v PET fľašiach a plechovkách. Nehovoriac o tom, že pitná voda nám tečie aj z vodovodu, stačí len otočiť kohútikom v kuchyni. Ak si chceme overiť kvalitu vody, stačí navštíviť stránky príslušnej vodárenskej spoločnosti alebo si nechať vodu odborne posúdiť v nezávislom akreditovanom laboratóriu. Podľa EPI tak každoročne pribúda približne 141 miliárd použitých plastových fliaš, ktoré nie sú recyklované.