Na Slovensku sa 42 percent softvéru inštaluje nelegálne a výrobcovia softvéru tak vlani prišli o tržby v hodnote 48 miliónov eur. Vyplýva to zo štúdie, ktorú už po ôsmy rok publikuje protipirátska organizácia Business Software Alliance (BSA) v spolupráci s analytickou spoločnosťou IDC.
Softvérové pirátstvo je na Slovensku už tretí rok na ústupe. Medziročne miera pirátstva poklesla o percentuálny bod. „Na Slovensku sa v roku 2010 používalo nelegálne 42 percent softvéru, čo zodpovedá presne celosvetovému priemeru. Pre pirátstvo prišli výrobcovia softvéru o tržby v hodnote 48 milióna eur a štát o príslušné daňové výnosy z predaja softvéru,“ napísala v tlačovej správe Slávka Šikurová, tlačová hovorkyňa protipirátskej organizácie BSA. Priemerná miera pirátstva v Európskej únii predstavuje 35 percent, celkovo na celom svete 42 percent.
Najčastejším spôsobom šírenia pirátskeho softvéru je zakúpenie iba jednej softvérovej licencie, pričom program je následne nainštalovaný na viacero počítačov. „Tento spôsob pirátstva je dlhodobo najčastejší vo firmách. V domácnostiach nástup tohto trendu urýchľuje pokles cien výpočtovej techniky. Dnes je preto bežné, že každý člen domácnosti má svoj počítač. Preto mnohí výrobcovia softvéru ponúkajú špeciálne domáce licencie, ktoré umožňujú inštaláciu softvéru na viacero počítačov,“ vysvetľuje tlačová hovorkyňa BSA Slávka Šikurová.