Na tohtoročnom finále Ernst & Young Svetového podnikateľa roka v Monte Carle reprezentovali Českú republiku zakladatelia firmy Walmark – Adam, Mariusz a Valdemar Walachovci. Spoločnosť, ktorá sa zaoberá najmä výrobou a predajom vitamínov, doplnkov stravy a voľne predajných liekov, je známa aj slovenským spotrebiteľom.
V minulom roku zvýšila firma tržby o desatinu na 2,42 miliardy českých korún. Ako pre Mladú frontu Dnes uviedol A. Walach, hospodársky výsledok by mal presiahnuť 150 miliónov českých korún. Pred rokom dosiahol Walmark historicky najvyššiu stratu vo výške 164 miliónov korún. Firmu ťahala nadol najmä stratová pobočka na Ukrajine, vedenie spoločnosti ju preto vlani zatvorilo.
Plátanie rybárskej siete
Príbeh Walmarku začali pred vyše dvadsiatimi písať bratia Walachovci. Najstarší Mariusz nemal vtedy ešte ani tridsiatku. Dvojčatá Valdemar a Adam boli o rok mladšie.
V roku 1990 vycítili bratia – bývalý ekonóm Třineckej Tesly a dvaja vyštudovaní matematici – svoju šancu. Rodina ich vtedy považovala za dobrodruhov, pretože opustili svoje teplé miestečká v zamestnaní a s takmer nulovým kapitálom, bez akéhokoľvek know-how, založili firmu Walmark. Dnes sú prototypom českých selfmademanov a pevne sa usadili v elitnom klube najbohatších Čechov.
Názov Walmark nie je nič iné ako slovná hračka – spojenie slov Walach a značka (mark). Za dve desaťročia sa tento brand stal známym nielen v Česku, ale v celej strednej Európe.

Trojica súrodencov (na snímke) rozbehla svoj biznis v garáži rodinného domčeka v Bystřici nad Olší, neveľkej obci ležiacej v severnom kúte Moravy pri Třinci. Z pražského pohľadu koniec sveta. Ale k susednom do Poľska i na Slovensko je to len na skok. To sa ukázalo ako obrovská výhoda. Všetky tri trhy s obrovskými dierami pripomínajúcimi roztrhanú rybársku sieť mali poruke. Stačilo ich vypátrať a zaplátať.
Na to však treba mať nos. Bratia Walachovci ho nesporne mali. Najskôr začali obchodovať ako mnohí iní. Dovozom počítačov a potom s tým, čo prišlo. „Nevedeli sme, do čoho ideme, ani sme si nerobili marketingové prieskumy trhu. Jednoducho sme sa začali rozhliadať okolo seba. Vtedy sa dalo zarobiť vari na všetkom,“ spomína Mariusz. Do Poľska sa dali voziť kamióny gumákov a späť trebárs metly alebo vtedy populárne sklenené obedové súpravy či bylinkové čaje.
Bez maku nie sú koláče
Potom si všimli, že družstvá okolo nich zarábajú na vývoze maku. A tak ho rýchlo zaradili medzi svoje obchodné komodity. Finančne pomohli pestovateľom a kvalitný modrý český mak – semeno – putoval po celom svete.
Koncom deväťdesiatych rokov boli dokonca jeho najväčším obchodníkom v Európe. M. Walach vtedy v médiách zámerne zdôrazňoval pojem makové semeno, lebo vedel, že pri slove mak sa niektorým ľuďom vybavia alkaloidy, opiáty a narkotiká. A s tým nechcel mať Walmark nič spoločné. Bratom išlo o mak na buchty a koláče.
Na návšteve najstaršieho brata, chirurga žijúceho v Poľsku, si zasa všimli, že ľudia radi kupujú malinovky v dvojlitrových PET fľašiach. Českí konzumenti ich vtedy príliš nepoznali. Najskôr ich začali dovážať, ale už v roku 1993 rozbehli vlastnú výrobu, ku ktorej o tri roky pridali džúsy.
A tak ako tovar, s ktorým obchodoval Walmark, putoval tam i späť do viacerých krajín, vrátane Nemecka. Medzi dovážanými výrobkami sa v tom období objavili aj výživové doplnky – vitamíny, minerály a iné látky na posilnenie či lepšie fungovanie ľudského organizmu.
Nový core biznis
Opäť išlo o niečo, čo bolo v tom období v transformujúcich sa krajinách viac-menej novinkou. Obraty spoločnosti začali vďaka doplnkom významne rásť. Bolo len otázkou času, kedy padne medzi bratmi rozhodnutie nedovážať ich, ale vyrábať ich vo vlastných priestoroch.
Ukázalo sa, že ak je bratom Walachovcom niečo osobitne blízke, tak je to schopnosť v istej chvíli zariskovať. Darí sa vám? No a čo. Ak trh hovorí, že ide už o máloziskový tovar, treba výrobu predať a pustiť sa do iného. To sa stalo najprv s divíziou poľnohospodárskych produktov a neskôr aj s nápojovou divíziou, do ktorej patrila aj slovenská fabrika v Kamenci pod Vtáčnikom. Tú druhú predali poľskému Maspexu.
Dnes je nosným pilierom firmy oblasť doplnkov stravy a liečiv. Tu patrí firma k lídrom v regióne strednej a východnej Európy. Portfólio ich výrobkov má zhruba tristo položiek. Walmark má dcérske spoločnosti v ôsmich európskych krajinách a exportuje do ďalších viac ako tridsiatich krajín. Zamestnáva vyše osemsto ľudí.
Nové akvizície?
V Třinci, kde producent doplnkov sídli, dodnes hrajú rolu hlavného zamestnávateľa tamojšie Třinecké železiarne. Táto sivá, na pohľad nevľúdna a desiatky hektárov zaberajúca fabrika, je priam v kontraste presklenou modernou budovou Walmarku. Tá akoby symbolizovala nové časy a sofistikovanejšiu výrobu, ktorá dnes robí tomuto mestečku prinajmenšom také dobré meno, ako jej oveľa staršia železiarska sestra.