Pozor, chystajú sa vám pozerať do mozgu. Zatiaľ je to zábavné, ale vývoj ide nezadržateľne týmto smerom. Japonská firma Neurowear nedávno prišla s roztomilými mačacími uškami, ktoré reagujú podľa duševného rozpoloženia nositeľa. Nazvala ich nekomini podľa výrazu pre mačacie dievčatá, také obľúbené v japonských kreslených seriáloch.
Plyšové ušká prezradia náladu majiteľa – vzpriamia sa, keď ste koncentrovaný, pri dobrej nápade sa vrtia a naopak, polihujú, keď sa nudíte alebo ste unavený. Na pohľad zábavná hračka, v skutočnosti míľnik vo vývoji prístrojov schopných čítať naše mozgové vlny. Mozog nám obklopujú slabé elektrické polia, ktoré vznikajú jeho činnosťou – rozosielaním nespočetného množstva elektrochemických signálov obrovskou sieťou neurónov. Každá reakcia, či už sústredenie, lovenie v pamäti či emócia má svoju mapu s mozgovej aktivite.
Vďaka funkčnej magnetickej rezonancii vieme, ako sa v mozgu prejavuje láska, zlý úmysel, nenávisť. Poznáme napríklad, ktoré mozgové kôrové a podkôrové centrá reagujú pri pohľade na tvár nenávidenej osoby. Podľa intenzity reakcie možno vyčítať aj mieru nenávisti, ktorou osobu častujeme. Vedci dnes podľa aktivity mozgu dokážu predpovedať, čo človek zamýšľa. Zatiaľ len so 75-percentnou úspešnosťou, ale sú len na začiatku.
Nepochybne ide o dôležité poznatky, veď „detektor mozgu“ by mohol na letisku odhaľovať teroristov, rovnako v bankách by zabránil prepadom. Lenže každá minca má dve strany – od poznania mozgu je len kúsok k manipulácii. Vedci priamym zásahom do aktivity neurónov už vnútili muchám spomienku na zlú skúsenosť, ktorú v skutočnosti nikdy nemali. Zistilo sa tiež, že elektromagnetickou stimuláciou možno zvyšovať niektoré schopnosti našich mozgov, napríklad učenie a pamäť. Stačí len domyslieť, na čo všetko by bolo možné manipulácie využiť. Trebárs vchody v obchodných centrách doplniť elektromagnetickými rámami, ktoré by nás naladili tak, aby sa nám rozkrútili nám mačacie ušká a nakupovali sme všetko, čo vidíme.
