Chýb, ktoré môžete urobiť pri kúpe bytu, je mnoho. Ktoré chyby sa v zmluvách opakujú najčastejšie a ako sa im vyhnúť? Ak nemáte právnické vzdelanie, platí, že do vypracovania zmluvy by ste sa v žiadnom prípade nemali púšťať sami. „Ak ide o návrhy zmlúv pripravené klientmi na kolene, tieto majú zásadné právne chyby,“ upozorňuje Ivan Bratko zo spoločnosti Lexxus. Zväčša ide o prepis a „úpravu“ zmlúv, ktorými predávajúci nadobudli nehnuteľnosti od svojho predchodcu.
Zlou zmluvou sa však sami dostávate do nevýhodnej pozície a keďže pri kúpe nehnuteľnosti ide o veľké peniaze, čoraz viac ľudí chápe, že peniaze zaplatené právnikovi nemusia byť zbytočné. „Počet klientov zastúpených vlastnými právnikmi má rastúci trend. Najmä pri drahších nehnuteľnostiach sa dá hovoriť o pravidle,“ hovorí I. Bratko. V týchto prípadoch sa predajný proces často mení na „bitku“ právnych zástupcov, kde sa každý z nich snaží chrániť záujmy svojho klienta často aj na úkor práv druhej strany. Svojich právnikov majú aj realitné kancelárie a návrh zmluvy dostane kupujúci zvyčajne od nich. „Tu platí, že zmluva by mala byť vyvážená pre obe strany, mala by obsahovať všetky náležitosti a špecifiká konkrétneho obchodu a pritom by mala byť čo najjednoduchšia a čo najviac zreteľná,“ hovorí Peter Vozár, realitný maklér Re/Max 1 Developer v Trnave.
SÚHLAS OBOCH STRÁN. Ak zmluvu vypracúva realitná kancelária, mala by niesť zodpovednosť za prípadné chyby. „Dobrou prevenciou je dať zmluvu podrobne ešte preštudovať viackrát obom zúčastneným stranám,“ uvádza P. Vozár. Ako hovorí Daniela Rážová z realitnej kancelárie Bond reality, klienti môžu pripomienkovať čokoľvek, čo považujú za dôležité. „Majú na to právo,“ hovorí. Obchodné dojednania sú väčšinou vopred dohodnuté, takže pripomienky sú zvyčajne formálneho charakteru.