V prvom rade si overte v zmluve, aký produkt životného poistenia ste v skutočnosti v poisťovni uzatvorili, koľko platíte za poplatky, aká je výkonnosť fondu i poistná lehota. V kapitálovom poistení je výška výnosu vopred známa, tak presne viete, koľko na konci poistenia dostanete. Iná situácia je pri investičnom poistení, kde nie je garantované žiadne zhodnotenie, čiže váš výnos je závislý od vývoja investície. Ak v čase poklesu hodnoty vašej investície poistku predčasne zrušíte, mohli by ste na konci poistnej doby dostať menej peňazí, ako ste tam vložili, čo by vašu peňaženku určite nepotešilo.
Aké možnosti využiť. Keď už zápasíte s nedostatkom peňazí a nemáte na zaplatenie poistky, až vtedy sa podľa Jána Porázika, hlavného analytika finančno-poradenskej spoločnosti Fincentrum Slovensko, ukáže, či je váš produkt naozaj taký flexibilný, ako ste pôvodne očakávali. „Ak vám z akéhokoľvek dôvodu klesne príjem do takej miery, že nie ste schopný splácať poistné v dohodnutej výške, odporúčam využiť niektorú z nasledujúcich možností. Môže ísť o zníženie splátky poistného, prerušenie platenia poistného a samosplácanie, čo znamená, že poistné sa hradí z dosiaľ nasporených peňazí v poistení.“
Jednotlivé varianty sú závislé od konkrétnych možností vášho produktu, ktorý máte uzavretý. V extrémnom prípade môže takáto situácia viesť až k zrušeniu poistnej zmluvy. Toto však J. Porázik odporúča až ako úplne posledný variant, lebo je najmenej efektívny a pripraví vás aj o časť vložených peňazí.