Pretože pozície rentierov a uhľobarónov sú beznádejne obsadené, ľudia sa živia prácou. Robia za peniaze, lebo za nič iné sa nedá kúpiť byt, potraviny, odevy a iné potrebné, ale aj zbytočné veci. Takmer každý človek má schopnosť minúť každé množstvo peňazí, a preto sa o ne snaží, hoci je zrejmé, že ich toľko niky nedostane a musí vyjsť z toho, čo dostane.
Trh práce je trh ako hociktorý iný. Zdá sa nelogické, že remeselník v Michalovciach zarába menej, hoci robí takú istú prácu ako jeho kolega v Bratislave. Michal Páleník z Inštitútu zamestnanosti v tomto stave logiku vidí. „V Bratislave je dopyt po remeselníkoch väčší ako na východe republiky, to znamená, že v Bratislave im platia viac,“ hovorí.
Možno sa aj pýtať, prečo vznikajú firmy v Bratislave a nie povedzme v Sobranciach, keď je jasné, že na východe by mali nižšie náklady. „Existujú síce teórie, ktoré sa snažia tento jav vysvetliť, ale všetky pracujú s pomerne svojskými pohľadmi a príkladmi. Napríklad v londýnskej štvrti City sídlia všetky banky, hoci sú tam vysoké nájmy, sú tam drahí zamestnanci. Napriek tomu sa tam všetci tlačia. Vysvetliť sa to dá tým, že byť v City sa patrí,“ objasňuje M. Páleník.