Titul z vysokej školy málokedy znamená aj kariérny úspech. Trh viac ako dobré známky chce tvorivosť, znalosti, vášeň pre vec. Aj preto firmy často uprednostnia ľudí, ktorí majú síce nižšie vzdelanie, ale lepšie skúsenosti. Získali ich napríklad aj na rôznych kurzoch.
Úspešný človek a vzdelaný človek sú často dve odlišné veci. Rovnako ako učiť sa a vzdelávať sa. Chris Guillebeau je známy spisovateľ, bloger, cestovateľ, ktorý píše o tom, ako žiť nekonvenčne. Stredná škola ho nebavila, preto začal študovať rovno na vysokej. Kým prišli na to, že nemá maturitu, už mal natoľko dobré výsledky, že ho nevyhodili a nechali školu dokončiť. Vyštudoval niekoľko škôl, pričom čo ho bavilo, robil naplno, a čo nie, to flákal. Popri cestovaniu sa venoval dobrovoľníckej práci v Afrike a blogovaniu.
Po tom všetkom prišiel na to, že ísť na vysokú školu je v podstate zbytočné. Výnimiek je len zopár – ak chcete byť lekárom, vysokoškolským profesorom alebo sa zaoberať vecami, v ktorých je absolvovanie univerzity nevyhnutné. Chris tvrdí, že všetko, čo človek potrebuje vedieť, sa môže naučiť formou samoštúdia. A, samozrejme, čítaním kníh, absolvovaním seminárov a kurzov, ktoré mu dajú nové zručnosti. Výhoda – za ten čas, ktorý by ste boli na vysokej škole, sa dokážete samoštúdiom naučiť oveľa viac, aj preto, že sa sústredíte len na to, čo vás baví. Stanete sa originálom, ktorý ak aj nechce podnikať alebo byť na voľnej nohe, získa oveľa lepšiu štartovaciu pozíciu u zamestnávateľov ako človek, ktorý „sedí na výške“ kvôli titulu alebo len preto, že to dobre vyzerá.