Miroslav je na dobrej ceste stať sa jedným z úverových rekordérov, ktorých je na Slovensku niekoľko desiatok, možno aj stoviek. Hoci recept na úspech neprezrádza, odborníci tvrdia, že na bezpečné zvládanie viacerých dlhov treba tri základné veci: pravidelný slušný príjem, sebadisciplínu a nejakú finančnú rezervu.
Zadlžiť sa je umenie. Zadlžovanie sa je v súčasnosti podľa Maroša Ovčarika, finančného experta webového portálu FinancnaHitparada.sk, normálne. Všetko, samozrejme, závisí od toho, či si pôžičku môžete dovoliť a akú formu zvolíte. Pokiaľ si nastavíte primeranú výšku splátok, váš rozpočet to zvládne bez väčších ťažkostí. „Pri rozumnej miere zadlženia by suma mesačných splátok nemala presiahnuť dvadsaťpäť až tridsať percent z hrubého mesačného príjmu rodiny. V praxi je to však individuálne. Pokiaľ patríte do nižšej príjmovej skupiny, aj percento zadlženia by malo byť nižšie. Ak zarábate viac, percento môže byť vyššie,“ tvrdí M. Ovčarik. Cieľom tejto úmery by mal byť stav, kedy dokážete počas mesiaca bez problémov splácať všetky výdavky, vrátate splátok úverov a pôžičiek. Výhodou je, ak v dobrých časoch dokážete zo svojho príjmu ešte niečo ušetriť a tvoriť si finančnú rezervu na horšie časy.
Dlh, ktorý zvládnete. Vyskakovať len do výšky svojho platu dnes už veľmi neplatí. Nie raz vás prekvapia nečakané výdavky za plyn, elektrinu, potrebujete si zabezpečiť bývanie či kúpiť nové auto. Z priemerného platu by ste si na mnohé štandardné potreby mohli šetriť celé roky, a preto požičať si peniaze príde vhod. Nie však za každú cenu. Každá domácnosť by si mala podľa Milana Repku, generálneho riaditeľa spoločnosti Fincentrum Slovensko, uvedomiť, že úver je pasívum, do ktorého by mala ísť iba v opodstatnených prípadoch, pod podmienkou disciplinovaných splátok a pri zabezpečení proti výpadku príjmu. „Byť úverovým rekordérom s poctivým a disciplinovaným splácaním je na jednej strane výsledok disciplinovanosti klienta pri splátkach, na strane druhej však zbytočné a prehnané uväzovanie si pasív na krk.“