Ak by mala ako správna pečať niesť aj nejaký text, ktorý by bol stručný, znel by asi takto: Bezpečnosť nadovšetko. Neprešlo ani pár týždňov po pamätnom septembri 2001 a prezident George W. Bush zriadil v Bielom dome Úrad pre vnútornú bezpečnosť (Office of Homeland Security). Na jeho čelo postavil po predkoch Slováka Toma Ridgea. Presnejšie vnuka prisťahovalkyne z rusínskeho východu Československa. Zaskvel sa chrabrosťou vo vietnamskej vojne, neskôr študoval na prestížnom Harvarde a stal sa 43. guvernérom Pennsylvánie. Koncom novembra 2002 sa Američania dozvedeli, že dostali nové ministerstvo: United States Department of Homeland Security (DHS). Išlo o super ministerstvo pre vnútornú bezpečnosť, ktoré pohltilo vyše dvadsať dovtedy samostatných inštitúcií zaoberajúcich sa nejakým spôsobom bezpečnosťou Spojených štátov.
Vychýlené kyvadlo. Byť hodným dôvery neznelo pre T. Ridgea nadnesene. Zapriahnuť a udržať na uzde dva tucty bezpečnostných a spravodajských agentúr, ktoré si dovtedy žiarlivo strážili autonómiu, spravodajské techniky, strategické plány a siete, si vyžadovalo nadľudské úsilie.
Zrodenie DHS prevracalo dovtedajšiu koncepciu o vzťahu občana a štátu. Jej zástancovia tvrdili, že slobode sa lepšie darí v prostredí, v ktorom sú silové zložky od seba delené a znemožňuje sa im sústreďovať moc. Pred okliešťovaním slobôd v mene zvýšenia bezpečnosti varovali už klasici americkej demokracie v osemnástom storočí. Bilancia bezmála troch tisíc obetí teroristických útokov v septembri 2001 však nachýlila kyvadlo hodín opačným smerom.