Podľa štúdie spoločnosti The Boston Consulting Group napriek kvalitnej internetovej infraštruktúre (67 percent domácností) a záujmu veľkej časti spotrebiteľov o online nakupovanie (ktoré je vnímané ako lacnejšie, rýchlejšie, nekomplikované a vcelku bez rizika) je nákup na internete na Slovensku na veľmi nízkej úrovni.
Aj keď sa už viac ako tretina (34 percent) slovenských spotrebiteľov snaží nakupovať online, pri nákupoch spotrebného tovaru na internete minú v priemere (na jedného kupujúceho) takmer najmenej z Európy. Hlavnou príčinou nízkej úrovne e-commerce je malá ponuka zo strany firemného sektora, ktorý ešte túto príležitosť na internete neobjavil.
Napriek tomu, že až 98 percent malých, stredných a veľkých firiem (bez finančného sektoru a mikrofiriem) je pripojených na internet, len 7 percent z nich využíva nové technológie na obchodovanie na internete. Lepšia situácia je pri veľkých firmách (nad 250 zamestnancov), kde už pätinu obratu (17 percent) firmy generujú z e-commerce. Naopak, dosť pesimistický je podiel obratu z online obchodovania u podnikateľov a malých a stredných firiem (3 percentá z celkového obratu), ktorým sa Slovensko dostáva na najnižšie priečky v rámci európskych krajín. E-commerce a internet ako taký má pritom (podľa štúdie Svetovej banky) priamy pozitívny vplyv na ekonomiku krajiny.